Polowanie na autorów wirusów

W ciągu ostatnich 2 dni zatrzymano autorów dwóch groźnych wirusów - na Tajwanie policja aresztowała 30-letniego programistę, który napisał groźnego konia trojańskiego Peep.exe, zaś funkcjonariusze Kanadyjskiej Konnej aresztowali 16-latka, odpowiedzialnego za stworzenie robaka Randex.

Randex pojawił się w Sieci w czerwcu ubiegłego roku - robak rozprzestrzeniał się automatycznie, infekując systemy Windows zabezpieczone standardowymi hasłami (robak dysponował listą najpopularniejszych haseł). "Insekt" umożliwiał swojemu twórcy uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do zainfekowanego komputera. Autorem Randeksa okazał się 16-letni młodzieniec z miejscowości Mississauga pod Toronto.

W tym samym czasie policja na Tajwanie zatrzymała trzydziestolatka nazwiskiem Wang, który podejrzewany jest o stworzenie konia trojańskiego Peep.exe (znanego również jako PeepBrowser.exe). "Trojan" umożliwiał nieautoryzowanym użytkownikom m.in. wykradanie danych z zainfekowanych komputerów oraz przejęcie pełnej kontroli nad taką maszyną.