Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Polkomtel rozbudowuje sieć UMTS

Operator zawarł ramową umowę z Nokią w sprawie dostaw urządzeń do rozbudowy i modernizacji sieci GSM/EDGE i UMTS. W jej ramach Nokia dostarczy Polkomtelowi platformę do obsługi technologii Push to Talk. Plus GSM może wiec być pierwszym operatorem, który udostępni komercyjne usługi PTT.

Pierwszy kontrakt na dostawę rozwiązań trzeciej generacji Nokia zawarła z Polkomtelem w ubiegłym roku. Dotyczył on budowy infrastruktury UMTS w rejonie warszawskim, do którego na razie ogranicza się zasięg sieci trzeciej generacji należącej do Plus GSM. W ramach nowej umowy Nokia dostarczy rozwiązania EDGE oraz WCDMA, zapewni ich implementację, wsparcie techniczne i szkolenia. Umowa obejmuje również dostawy rozwiązań Push to Talk over Cellular opracowanych przez koncern Nokia. Dzięki ich wdrożeniu Polkomtel będzie mógł wprowadzić do oferty komercyjne usługi PTT, które testuje już od ponad 8 miesięcy. Firma wciąż nie określiła daty ich rynkowej premiery. Wiadomo natomiast, że Plus nastawia się raczej na klientów instytucjonalnych. Dopiero w drugiej kolejności sieć zaoferuje walkie-talkie po IP użytkownikom indywidualnym. "Na razie ograniczeniem jest dostępność telefonów komórkowych umożliwijących obsługę PPT" - mówi Elżbieta Sadowska, rzecznik Plus GSM.

Do budowy sieci trzeciej generacji Polkomtel będzie wykorzystywać również rozwiązania Ericssona. Firmy zawarły umowę w tej sprawie pod koniec grudnia 2004 roku.