Polityczne nadużycia w Wikipedii

Dzięki nowej aplikacji Wikipedia Scanner, stworzonej przez amerykańskiego studenta, można stosunkowo łatwo zidentyfikować IP komputerów wprowadzających anonimowo zmiany w encyklopedii. W ten sposób okazało się, że CIA zmieniała informacje o prezydencie Iranu- Mahmudzie Ahmedineżadzie, a Watykan o przywódcy Sinn Fein- Garry'm Addamsie.

Wikipedia Scanner porównuje IP komputerów wprowadzających anonimowo zmiany z adresami komputerów używanych w dużych firmach i organizacjach. Virgil Griffith, student CalTech, pobrał z Wikipedii pliki przechowujące dane anonimowych redaktorów (są one ogólnodostępne). Następnie dzięki serwisom wyszukującym odkrył jaki komputer kryje się za określonym IP.

Dzięki skanerowi udało mu się zidentyfikować miejsca, skąd robiono 2,6 mln anonimowych edycji. Wśród nich były m.in. siedziby Microsoft, CIA, amerykańskiej Partii Demokratycznej, firmy Diebold czy Watykanu.

Wikipedia umożliwia każdemu edytowanie treści zawartej w encyklopedii, stąd nieraz już można było dostrzec w artykułach ewidentne przykłady np. czarnego PR-u. Większość anonimowych edycji dotyczy drobnych spraw, takich jak literówki czy logiczne nieścisłości. Jednak dzięki skanerowi odkryto także pewne nadużycia ze strony niektórych firm czy organizacji.

Z wewnętrznej sieci CIA pochodziły niedozwolone edycje profili Ahmedineżada, byłego szefa CIA Portera Gossa i popularnej telewizyjnej gwiazdy Oprah Winfrey.

- Technicznie, nie jesteśmy w stanie powiedzieć który z agentów organizacji wprowadził zmiany, ale jasno możemy stwierdzić, że był to ktoś z dostępem do ich sieci - napisał Griffith na stronie Wikipedia Scanner.

Z kolei ktoś z siedziby Partii Demokratycznej edytował wpis o gospodarzu prawicowego programu telewizyjnego- Rush'u Limbaugh, określając go jako "idiotę", "bigota" i "rasistę".

- Szczególnie doceniamy przejrzystość i dzięki skanerowi jesteśmy na wyższym poziomie - mówił przedstawiciel Wikipedii. - Wikipedia Scanner może powstrzymać niektóre firmy i organizacje przed niesłuszną edycją tekstów.

Źródło: Wired, BBC