Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Policyjne znakowanie urządzeń mobilnych - czy to ma sens?

Policja w Portsmouth w amerykańskim stanie New Hampshire zapowiada rychłe uruchomienie programu znakowania mobilnych urządzeń elektronicznych - głównie iPodów i innych odtwarzaczy MP3. Przedsięwzięcie ma pomóc w walce z plagą kradzieży mobilnych gadżetów, dotykającą zwłaszcza uczniów szkół średnich. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest skala tego typu przestępstw Polsce i jak postępować w przypadku kradzieży.

PRZYDATNE APLIKACJE

 • Phone Guardian

  Aplikacja zablokuje telefon z systemem Symbian po zmianie karty SIM i wyśle SMSa alarmowego na określony numer telefonu.

 • SecuBox

  Tworzy zakodowany dysk w pamięci urządzeń z systemem Windows Mobile, na którym można bezpiecznie przechowywać poufne informacje.

 • mSafe

  Program, który za pomocą SMSa pozwala usunąć dane przechowywane na telefonie w przypadku jego kradzieży.

 • Eye on the Thief

  Program automatycznie wyśle alarmową wiadomość tekstową, jeśli złodziej zmieni kartę SIM w urządzeniu z systemem Windows Mobile.

 • Handy Safe

  Dzięki aplikacji można bez obaw przechowywać poufne dane - zostaną one zaszyfrowane silnym algorytmem i dostępne jedynie po podaniu ustalonego hasła.

 • Navizon

  Navizon jest aplikacją, która pozwala w łatwy sposób namierzyć położenie utraconego telefonu komórkowego.

Policja w Portsmouth w amerykańskim stanie New Hampshire rozpoczęła wspólnie z tamtejszym liceum program znakowania i rejestrowania urządzeń elektronicznych, głównie iPodów i innych odtwarzaczy MP3, wśród uczniów i nauczycieli. Akcja ma charakter prewencyjny i stanowi narzędzie w zwalczeniu nasilającego się zjawiska kradzieży urządzeń elektronicznych w szkole. Dzięki programowi uczniowie będą mogli zarejestrować własny odtwarzacz u funkcjonariusza specjalnie oddelegowanego do tej funkcji.

Uczniowie chcący zarejestrować swoje urządzenie będą musieli przynieść je do szkoły, a następnie wypełnić i podpisać specjalny formularz zawierający szczegółowy opis urządzenia oraz jego numer identyfikacyjny. Policja zrobi również zdjęcie przedmiotu. Wszystkie dane zostaną zapisane w specjalnym programie i przechowywane razem z fotografiami. Uczniowie przy okazji przejdą także krótką rozmowę podczas której funkcjonariusze wytłumaczą im, jak zapobiegać kradzieży rzeczy prywatnych. Dodatkowo każdy otrzyma znaczek, który będzie mógł nakleić na iPoda by pokazać, że jest on objęty programem.

Kiedy okaże się, że zarejestrowany iPod został oznaczony jako "ukradziony" lub "zagubiony", wszystkie informacje o nim zostaną udostępnione policji i administracji szkoły by pomóc w prowadzeniu śledztwa. Przedsięwzięcie nie ma na celu zastąpienia zwykłego systemu zgłaszania kradzieży. Akcja jest postrzegana bardziej jako dodatkowe narzędzie, które ma pomóc w prowadzeniu śledztwa i odstraszyć potencjalnych złodziei.

Policyjne znakowanie urządzeń mobilnych - czy to ma sens?

Materiały promocyjne policji z Portsmouth

Komenda Główna Policji: mamy inne narzędzia

Postanowiliśmy zapytać rodzimą Komendę Główną Policji o statystyki i możliwości odzyskania taniego sprzętu elektronicznego w Polsce.

PC World: Czy Policja posiada dane statystyczne zgłoszonych kradzieży elektroniki użytkowej w Polsce (odtwarzaczy mp3, ipodów, telefonów)? Czy dużo osób zgłasza kradzież użytkowego sprzętu elektronicznego?

Agnieszka Hamelusz, Wydział Prasowy KGP: Policja nie prowadzi statystyk dotyczących konkretnie kradzieży sprzętu elektronicznego, więc nie dysponujemy takimi statystykami. Drugie pytanie również dotyczy kwestii statystycznych i na to również nie możemy odpowiedzieć, ponieważ takich statystyk się nie prowadzi. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że np. jeśli ktoś ukradnie samochód z laptopem wewnątrz - to i tak kwalifikacja tego czynu będzie to kradzież auta, a nie auta i laptopa.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.