Policja przypomina: Podglądanie cudzych e-maili to przestępstwo

Krośnieńska policja prowadzi aktualnie dwa postępowania związane z włamaniami na skrzynki pocztowe. Funkcjonariusze przypominają, że "odczytanie cudzego e-maila przez osobę nieuprawnioną, może nas narazić co najmniej na odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy korespondencji".

W czerwcu jeden z mieszkańców powiatu krośnieńskiego zgłosił policji, że nie może wejść na swoje konto pocztowe. Podejrzewał, że ktoś się na nie włamał i zmienił login lub hasło. Pokrzywdzony był bardzo zdenerwowany całą sytuacją, gdyż utracił w ten sposób dostęp do bardzo ważnych dla siebie informacji.

W toku prowadzonego dochodzenia, funkcjonariuszom udało się przy pomocy administratora ustalić adres IP komputera, z którego dokonano włamania. Jego właściciel usłyszy wkrótce zarzuty utrudniania pokrzywdzonemu dostępu do danych informatycznych oraz udaremniania zapoznania się z treścią informacji - za każdy grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Z kolei wczoraj policjanci przyjęli kolejne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa związanego z włamaniem do skrzynki pocztowej. Dodatkowo sprawca rozsyłał w sieci informacje nieprzychylne dla pokrzywdzonego. Jeżeli zostanie ujęty grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

Krośnieńska policja przypomina, że:

"informacje zapisane na nośnikach elektronicznych podlegają takiej samej ochronie prawnej, jak tradycyjne listy. Odczytanie cudzego e-maila przez osobę nieuprawnioną, może nas narazić co najmniej na odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy korespondencji. Sprawa będzie znacznie poważniejsza jeżeli w efekcie np. zmiany, czy usunięcia informacji, utrudnienia bądź zablokowania dostępu do konta albo zakłócenia jego funkcjonowania dojdzie do wyrządzenia znacznej szkody majątkowej. Za taki czyn sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat."