Policja ostrzega przed nową wersją "oszustwa nigeryjskiego"

Na stronie KGP pojawił się artykuł informujący o nowej wersji "oszustwa nigeryjskiego". Można się tam również dokładnie zapoznać z innymi metodami jakimi posługują się oszuści. Warto to zrobić, aby w przyszłości nie dać się nabrać np. "na uchodźcę politycznego z czarnego lądu" lub "wygraną na loterii".

Nowa wersja oszustwa nigeryjskiego to już nie emaile z powiadomieniem o spadku, czy wygranej, lecz solidnie wyglądająca oferta kredytu. Policja otrzymała zgłoszenia dotyczące firmy Citionline z siedzibą w Londynie, 70 Brook ST. Maifair, tel: + 44 8715034615, fax + 44 8715034615 (nieaktywne), która oferowała korzystnie oprocentowane kredyty do wysokości 20 milionów euro. Można je było uzyskać za pośrednictwem strony internetowej Asset Finanse.

Nieszczęsny kredytobiorca po złożeniu (oczywiście za pośrednictwem Internetu) odpowiedniego oświadczenia o kondycji finansowej otrzymywał decyzję o przyznaniu kredytu. Musiał jedynie najpierw zapłacić w ciągu 24 godzin 500 euro za konto kredytowe. Później kolejne 500 euro za jego uruchomienie i udostępnienie kodu PIN. Później...

No cóż, najbardziej ufni internauci wpłacili nawet 44 tys. euro (!) zanim zorientowali się, że coś jest nie tak...

Przypadki takie bada U. S. Secret Service (Tajna Służba Stanów Zjednoczonych). Niestety przyznaje, że odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku "oszustwa nigeryjskiego" jest praktycznie niemożliwe.

Aby więc nie wpaść w pułapkę zastawianą przez oszustów warto poznać metody jakie stosują. Policja dokładnie opisuje następujące z nich:

"Na uchodźcę politycznego z czarnego lądu"

"Na inwestora"

"Na wygraną na loterii"

"Na konta w banku bez właściciela"

"Na aukcje internetową"

"Na spadek"

Przypomina też o zachowaniu rozwagi i rozsądku.

Zapraszamy do zapoznania się w wszystkimi opisanymi metodami oszustów. Ich szczegółowy opis znajdziecie w umieszczonym na stronie Policja.pl artykule pt. "Duży kredyt, czyli nowa wersja oszustwa nigeryjskiego"