Policja internetowa potrzebna od zaraz!

Mikko Hyppönen, szef firmy F-Secure proponuje ustanowienie międzynarodowej policji do walki z przestępczością internetową - na wzór działającego od kilkudziesięciu lat Interpolu. Apel M. Hyppönena zbiegł się w czasie z ogłoszeniem przez innego producenta oprogramowania antywirusowego - McAfee - planu walki z cybeprzestępczością.

Aby skuteczniej walczyć z cyberprzestępczością, trzeba wdrożyć bardziej efektywne metody działania i zastąpić istniejący dziś misz-masz przepisów i uregulowań, obowiązujących w różnych państwach. Szef F-secure podkreśla, że w niektórych krajach tworzenie i rozpowszechnianie malware'u wciąż nie uchodzi za przestępstwo, jest to bowiem stosunkowo młoda forma wykroczenia, a ustawodawcy mają zwykle inne priorytety.

Hyppönen jest przekonany, że jedynie powstanie ponadnarodowej organizacji policyjnej może być remedium na rosnące zagrożenie ze strony sieciowych przestępców. Zagrożenie, które może nawet zagrozić istniejącemu modelowi biznesowemu w Internecie, bankowości handlowi i online.

Tymczasem firma McAfee wzięła sprawy w swoje ręce i sama ogłosiła plan walki z cyberprzestępczością.

Spółka powoła Radę Doradczą ds. Cyberprzestępstw, w której skład wejdą niezależni eksperci ds. walki z przestępczością w Internecie (w tym były doradca prezydentów USA, Howard A. Schmidt). Wdroży też program przyznawania grantów, który przewiduje finansowe nagradzanie podmiotów walczących z cybeprzestępczością i mogących udokumentować w tym zakresie sukcesy. McAfee powoła też Jednostkę Wczesnego Reagowania na Cyberprzestępstwa, która ma wspierać użytkowników (zarówno indywidualnych, jak i korporacyjnych) - ofiary przestępstw. Wsparcie polegać będzie na doradztwie jak kompletować dowody na potrzeby spraw sądowych oraz w jakich instytucjach szukać dalszej pomocy.

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu - McAfee deklaruje też chęć współpracy "z innymi firmami technologicznymi nad rozwiązaniami, które pozwolą użytkownikom wyprzedzić przestępców".

Więcej informacji: F-Secure, McAfee