Policja bada fałszywe strony polskich banków

Policjanci z KGP wyjaśniają sprawę pojawienia się fałszywych stron polskich banków internetowych na amerykańskim i słowackim serwerze. Policja bada czy przestępcy wykorzystali strony do gromadzenia danych klientów banku.

O wykryciu w Internecie fałszywej strony banku powiadomili policję pracownicy zajmujący się ochroną danych w jednym z banków. Jak podaje Gazeta Prawna, policjanci z biura kryminalnego KGP znaleźli siedem innych tego rodzaju fałszywych stron, znajdujących się, podobnie jak 40 podrobionych stron zagranicznych banków, głównie portugalskich, na amerykańskim serwerze. Funkcjonariusze trafili także na fałszywą stronę internetową banku znajdującą się na serwerze w Słowacji, administrowanym przez czeską firmę.

Serwery, na których znalazły się podrobione strony zostały zablokowane. Teraz policja ustala, kto zamieścił te strony na serwerach i czy ktoś padł ich ofiarą. Policjanci sprawdzają też, w jaki sposób klienci banków mogli wchodzić na fałszywe strony. "Z naszych ustaleń wynika, że cyberprzestępcy często wykorzystują w tym celu maila z informacją o awarii systemu banku i prośbą o zalogowanie się pod podanym adresem" - zaznaczył Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.