"Polandia" - szczerze i kontrowersyjnie o Polsce w WP.TV

W WP.TV trwają testy pilotażowej serii "Polandia" - dwujęzycznego cyklu wideo poświęconego Polsce i Polakom.

"Polandia" jest serialem dedykowanym zarówno polskim jak i anglojęzycznym użytkownikom. Z myślą o serii powstał specjalny dział telewizji internetowej Wirtualnej Polski, gdzie pod adresemhttp://polandia.wp.tv internauci mają możliwość zadecydowania, z jakiej wersji językowej witryny chcą skorzystać. Na potrzeby wersji angielskiej został całkowicie przetłumaczony interfejs WP.TV, wraz z komunikatami systemowymi i nagłówkami poszczególnych sekcji.

"Polandia" ma bardzo prostą formułę. Każdy odcinek programu to luźna wypowiedź obcokrajowca przebywającego w Polsce, który komentuje różnice kulturowe bądź społeczne, pomiędzy jego rodzinnym, a naszym krajem - mówi Łukasz Skalik, kierownik obszaru serwisów telewizyjnych Wirtualnej Polski, odpowiedzialny za linię programową WP.TV - Charakterystycznym elementem serii jest jej szczery wydźwięk. W mediach spotyka się z reguły bardzo wyważone i pozytywne komentarze o Polsce. Rzadko otwarcie podejmuje się kontrowersyjne tematy związane z naszym wizerunkiem za granicą, czy negatywnymi stereotypami. Założeniem Polandii jest umożliwienie mieszkającym u nas cudzoziemcom przedstawiania swoich opinii o naszych cechach narodowych i naturze, słabościach i mocnych stronach. Już pierwsze audycje, mimo dość spokojnego wydźwięku, skłoniły internautów do szerszej, emocjonalnej dyskusji na forum programu.

W pierwszych odcinkach wystąpili: informatyk z Belgii, studentka z Iranu, DJ z Londynu, młoda lekarka z Bułgarii oraz Peruwianka planująca na stałe osiąść w Polsce. Jak się okazało, pomysł od razu znalazł uznanie wśród internautów. Oglądalność pilotażowej serii osiągnęła łącznie ponad milion odtworzeń i średnią ocenę 4 na 5 gwiazdek. Dodatkowe 200 tysięcy wyświetleń seria zanotowała na kanale autorskim WP platformy You Tube oraz na blogach i serwisach zewnętrznych względem portalu.

"Polandia"  - szczerze i kontrowersyjnie o Polsce w WP.TV

Patronat nad kolejnymi odcinkami serii objął Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Zagraniczni studenci uczelni będą brać czynny udział w programie opowiadając o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce - na poważnie i z poczuciem humoru.

Planowana jest też współpraca w tym zakresie z Uniwersytetem Warszawskim.

"Polandia" jest kolejnym formatem WP.TV - obok serii Upd@te, Plotkarnia i Ślepa Kliszka - nagrywanym w całości w multimedialnym studiu Wirtualnej Polski, w oparciu o wykorzystanie tzw. technologii kluczowania tła (każdorazowo dynamicznego).

WP.TV stanowi ewenement na polskim rynku internetowym. Jako jedyni, w porównaniu z bezpośrednią konkurencją, z powodzeniem produkujemy autorskie formaty telewizyjne, notujące po kilkanaście milionów odtworzeń miesięcznie. Co ważne, można je zobaczyć wyłącznie na antenie WP.TV - mówi Łukasz Skalik. Nie ukrywamy, że sukces naszych serii skłania nas do myślenia o ekspansji również na rynki zagraniczne. W tym kontekście "Polandia" stanowi pewien eksperyment.

Źródło: WP