Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Połączenia VoIP na razie nie podrożeją

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zablokował wprowadzane przez TP podwyżki cen połączeń z numerami 0-708x, poprzez które portale i niezależni operatorzy oferują tanie rozmowy międzystrefowe i międzynarodowe.

Usługi wykorzystujące takie numery specjalne wprowadziły m.in. Netia, Energis, Onet.pl, oferując połączenia zagraniczne za 35gr/min brutto. Usługi momentalnie zyskały odbiorców dzięki atrakcyjnej cenie. TP zapowiedziała, że od 1 października podwyższy ceny połączeń z numerami 0-708-1 do 71 gr/min. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem niezależnych operatorów. UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe na wniosek Netii.

"Konsument korzystając z posiadanego telefonu stacjonarnego na przykład w sieci TP SA (należy do niej 90 proc. wszystkich abonentów) wybiera specjalny numer rozpoczynający się od 0-708-1, a następnie po usłyszeniu sygnału - właściwy numer docelowy (na przykład w Stanach Zjednoczonych lub Niemczech). Abonent Telekomunikacji Polskiej płaci według jej stawek, a następnie TP SA rozlicza się z operatorami alternatywnymi (do których należą specjalne numery) na podstawie odrębnych umów. Telekomunikacja Polska kształtując ceny połączeń z numerami 0-708-1 w praktyce decyduje o opłacalności korzystania z nich... W opinii Prezesa Urzędu, podniesienie przez TP SA cen na połączenia 0-708-1 o sto procent (do 71 groszy brutto) - przy niemal jednoczesnej obniżce opłat za niektóre połączenia międzynarodowe, co miało miejsce we wrześniu oraz niedawnym wprowadzeniu atrakcyjnych pakietów darmowych minut - ma na celu wyeliminowanie niezależnych operatorów z rynku. W zaistniałej sytuacji, konsumentowi przestaje opłacać się korzystanie z usług 0-708-1" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Postępowanie w tej sprawie jeszcze się nie zakończyło, ale regulator uznał, że "istnieje niebezpieczeństwo, że kwestionowane działanie TP SA doprowadzi do nieodwracalnych skutków w postaci wyeliminowania niezależnych operatorów z rynku". Regulator już teraz nakazał TP wstrzymanie podwyżek.

Niezależni operatorzy w pewien sposób poradzili sobie z decyzją TP. Portal O2 w ramach usługi Tlenofon uruchomił lokalny dostęp wdzwaniany w poszczególnych strefach numeracyjnych (ze stawką 36gr/3 min). Onet zmienił numer dostępowy dla usługi OnetTelefon na 0801 zachowując stawkę 35 gr/min na cały świat. Teraz dostawcy będą mogli powrócić do usług świadczonych przez 0-708-1. Telekomunikacji Polskiej przysługuje jednakże odwołanie od decyzji UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.