Polacy liderem e-commerce w regionie

Do przynajmniej jednokrotnych zakupów online przyznaje się 66% polskich internautów. To największy odsetek spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej ujętych w badaniu Gemiusa.

Polska wyprzedza Pod tym względem Rosję (53 %), Litwę (32 %), Rumunię (29 %) oraz Ukrainę (29 proc.), informuje Gemius.

Polscy internauci mają dłuższy staż zakupów w internecie od swoich wschodnich sąsiadów. 36% z nich dokonało swoich pierwszych zakupów online dwa lata temu lub dawniej. Z kolei najwięcej młodych klientów e-sklepów - czyli takich którzy pierwszy raz kupili coś w sklepie internetowym w ciągu ostatnich 6 miesięcy - jest na Ukrainie (46%) i w Rumunii (48%).

Polacy liderem e-commerce w regionie

Kiedy pierwszy raz kupił(a) Pan(i) coś w internecie? Źródło: Gemius SA

Polska jest jedynym spośród analizowanych krajów, w którym aukcje internetowe są bardziej popularne niż sklepy - w tych pierwszych kupowało 76 % polskich użytkowników internetu, którzy robili zakupy przez internet, podczas gdy w tych drugich - 58 %. W pozostałych krajach odsetek kupujących w e-sklepach kształtuje się na poziomie od 85 % dla Litwy do 99 % dla Rosji.

36 % internautów w Polsce, którzy kiedykolwiek robili zakupy on-line, przyznało, że w przyszłości zamierza kupować w ten sposób częściej niż dotychczas. Taką samą deklarację wyraziło ponad 40 % użytkowników internetu z Ukrainy, Litwy i Rumunii oraz 33 % użytkowników z Rosji.

Cytowane dane pochodzą z raportu Gemiusa i Sklepy24.pl "E-Commerce 2007". Więcej:

Gemius i Sklepy24.pl przygotowały raport "E-commerce w Polsce 2007"