PolCard autoryzuje 2 mld zł

Wartość transakcji kartami autoryzowanych przez PolCard w I kwartale br. przekroczyła 2 mld zł i była wyższa w porównaniu z ub. rokiem o 17%. O 40% wzrosła w tym roku liczba obsługiwanych przez PolCard sklepów internetowych, jednak wartość autoryzowanych transakcji internetowych stanowi nadal około 1% wartości wszystkich transakcji.

Wartość transakcji kartami autoryzowanych przez PolCard wyniosła w I kwartale br. 2,079 mld zł, co oznacza wzrost o 17% w stosunku do wyników z tego samego okresu poprzedniego roku. Średnia wartość transakcji wyniosła w I kwartale br. 148 zł. To mniej niż średnia w całym ubiegłym roku, która wyniosła 167 zł. „Nie jest to zjawisko sezonowe – to po prostu efekt podpisanych przez nas umów, m.in. z siecią stacji BP czy siecią Geant. Generują one bardzo duży obrót, jednak średnia wartość transakcji jest tam bardzo niska” – mówi Renata Gawkowska, rzecznik PolCard-u.

PolCard autoryzuje obecnie transakcje w 70 sklepach internetowych, o 20 więcej niż pod koniec ub. roku. Nadal jednak autoryzacja zakupów w Sieci stanowi margines działalności centrum. Według informacji rzecznik PolCardu, wartość tych transakcji rośnie nawet wolniej niż wartość wszystkich transakcji kartami – ok. 3 - 4% kwartalnie. „Stale jest to kwota w granicach 1% całej wartości wszystkich autoryzowanych transakcji. Zresztą nie ma się czemu dziwić – poza dwoma bankami, m-kartą mBanku, czy zaprojektowaną do zapłaty w Internecie przez Inteligo i Visę specjalną edycją płaskiej karty Visa Electron nie ma produktów dedykowanych zakupom w Sieci. A z 13 mln wydanych w Polsce kart ponad 11 mln to karty płaskie, którymi w Internecie płacić nie można” – wyjaśnia Renata Gawkowska. Średnia wartość transakcji w Internecie autoryzowanej przez PolCard wynosiła w I kwartale ok. 230 zł, co nie zmienia się od dłuższego czasu i jest zbliżone do średniej wartości transakcji kartą wypukłą. W najbliższym czasie PolCard nie będzie inwestował w promocję zakupów przez Internet. „Musimy się skupić na konkurencji w obszarach, które przynoszą nam zysk. W przypadku Internetu wszystkie zabiegi edukacyjne zdają się jak dotąd trafiać w próżnię. Na szczęście nie żyjemy tylko z Internetu” – powiedziała Renata Gawkowska.

W I kwartale zwiększył się, z 88% do ponad 90% udział w transakcjach kart wydanych przez banki zagraniczne. O jedną trzecią w porównaniu z I kwartałem w roku ub. wzrosła też całkowita liczba transakcji kartami – w I kwartale 2002 przekroczyła ona 14 mln. Wzrósł udział kart elektronicznych w całości obrotów na karty – ilościowo do 60% i wartościowo do 46% (rok wcześniej odpowiednio 53% i 37%).

PolCard obsługuje na chwilę obecną 67,8 tys. punktów akceptujących karty i 35,3 tys. POS-ów oraz kas fiskalnych. Centrum autoryzuje poprzez 18,3 tys. terminali z pinpadami, 454 przenośne terminale GSM.