Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Pół roku więzienia za udostępnianie pirackich linków i sprzedaż reklam

22-letni administrator strony internetowej, który na swojej witrynie udostępniał linki do materiałów chronionych prawem autorskim i sprzedawał reklamy rozmaitym podmiotom, został skazany właśnie skazany na pół roku więzienia. Sprawa jest tym ciekawsza że wydarzenie to miało miejsce w Hiszpanii, która jest uznawana za jeden z najbardziej liberalnych dla piractwa państw na świecie.

Sharemula.com - dlaczego piraci w Hiszpanii są niemal bezkarni?

We wrześniu 2008 roku Sąd Najwyższy Hiszpanii uznał, że prowadzenie stron z linkami do P2P jest całkowicie legalne. Prawomocne oświadczenie zostało wygłoszone w związku z procesem administratora strony Sharemula.com. Witryna zawierała linki do filmów, muzyki, oprogramowania i gier dla klienta "eDonkey". Nie spodobało się to organizacjom antypirackim oraz właścicielom praw autorskich, w tym firmom takim jak Columbia, Disney Company Iberia, Twentieth Century Fox, Warner, Universal, Paramount, Sony oraz MGM, które złożyły pozew o naruszenie praw autorskich. Wytwórnie przegrały sprawę w sądzie pierwszej instancji i złożyły apelację. Ta jednak została oddalona przez Sąd Najwyższy, który w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślił, że Sharemula.com, oferując jedynie indeksowanie linków, nie naruszała praw autorskich.

Grzywna i więzienie za zarabianie na torrentach

Tym razem sąd nie był tak łaskawy. Hiszpańskie Stowarzyszenie Dystrybutorów i Wydawców Oprogramowania Rozrywkowego (Asociación Española de Distribuidores y Editores de Software de Entretenimiento - ADESE) oraz Hiszpańska Unia Wideograficzna UVE (Unión Videográfica Española - UVE) złożyły pozew w sprawie nielegalnego czerpania korzyści majątkowych przez administratora strony infopsp.com. Sprawę wygrały.

Strona infopsp.com nie przechowywała żadnych nielegalnych plików na własnych serwerach, a jedynie oferowała linki do gier komputerowych, filmów, muzyki i innych materiałów umieszczonych oferowanych przez strony trzecie. Taka działalność jest w Hiszpanii legalna. Przestępstwem jest natomiast czerpanie z niej korzyści majątkowych.

Tak było tym razem. Sąd oznajmił, że oskarżony zarabiał sprzedając reklamy poprzez takie usługi jak Impresiones Web, Google Adsense, Canalmail, Correodirect oraz własną Premium SMS.

22-letni administrator został ukarany grzywną 4,900 euro oraz skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu.

Redaktorzy Torrentfreak zauważyli, że wciąż problematyczne może być pojęcie "donacji" dla stron torrentowych. Rozwiązanie to w wielu przypadkach pozwala ominąć przepis zakazujący czerpanie korzyści majątkowych z podobnych witryn.

Zobacz również:

Hiszpania: "piracka" demonstracja na schodach budynku rządowego