Pokaz Google Chrome OS już w czwartek?

Koncern Google w swojej siedzibie w Mountain View organizuje spotkanie dla dziennikarzy, na którym pokaże w działaniu system operacyjny Chrome OS. Spotkanie planowane jest na czwartek, 19 listopada.

O zbliżającej się prezentacji Chrome OS informowaliśmy już na początku tego tygodnia, gdy serwis TechCrunch powołując się na wiarygodne źródła, zasugerował możliwość udostępnienia przez Google wersji alpha systemu.

Wiele wskazuje na to, że doniesienia te potwierdzą się. Już jutro w siedzibie Google w kalifornijskim Mountain View, ma się odbyć spotkanie prasowe, na którym przedstawiciele firmy przekażą dziennikarzom garść technicznych informacji dotyczących Chrome OS, jak i zaprezentują oprogramowanie w działaniu. W konferencji ma wziąć udział m.in. Matthew Papakipos, dyrektor działu inżynieryjnego Chrome OS.

Nie wiadomo jedynie, czy realne jest udostępnienie systemu (a przynajmniej jego części). Google, ogłaszając prace nad Chrome OS zapowiadał, że udostępni kod systemu przed końcem 2009 r., a jego finalna wersja będzie gotowa w 2010 r. W drugiej połowie przyszłego roku mają trafić na rynek pierwsze urządzenia pracujące pod jego kontrolą. Jak jednak zauważa TechCrunch, na jutrzejszym spotkaniu przedstawiciele Google zaprezentują "pełny przegląd" Chrome OS, co oznacza, że prace nad systemem idą pełną parą.

Chrome OS powstał, jak przekonuje producent, z uwagi na zapotrzebowanie rynku na system specjalnie przystosowany do korzystania z Sieci. System jest zmodyfikowaną przeglądarką internetową Chrome zbudowaną na bazie kernela Linuksa. Ma być szybki, prosty i bezpieczny - uruchamiać się w przeciągu kilku sekund i nie przytłaczać użytkownika złożonym interfejsem. Architektura zabezpieczeń systemu ma zaś położyć kres zagrożeniu ze strony złośliwego oprogramowania.