Pojemniejsze polskie skrzynki pocztowe?

Dokładnie rok po tym, jak Gmail zaprezentował największe wówczas skrzynki pocztowe, świat obiegła informacja, że to nie koniec powiększania ich pojemności. Gmail chce zaoferować 2 GB. Czy - podobnie jak to było rok temu - na taki sam krok zdecydują się inni gracze? Zapytaliśmy przedstawicieli polskich portali.

W tej chwili większość portali oferuje 1 GB skrzynki. Interia i o2.pl udostępniają je nieodpłatnie. Onet ma w ofercie 250 MB darmowe skrzynki, z możliwością poszerzenia do 1 GB, Wirtualna Polska - 256 MB, przy czym większe konta, też o pojemności 1 GB i 2 GB są płatne. Gazeta.pl daje możliwość założenia 256 MB konta z opcją rozszerzenia.

Powiększenie skrzynki na gazeta.pl do 1 GB zajmuje użytkownikowi ponad rok czasu, lecz rzeczniczka Gazeta.pl, Aleksandra Szwiling zapewnia, że gdy będzie trzeba pojemność może wzrosnąć do 2 GB. W tej chwili cztery osoby mają ponad 500 mega. Jeśli przekroczą kolejne wielkości, to ich skrzynki się powiększą.

Członek zarządu o2.pl, Michał Brański uważa, że tym razem rynek okaże się bardziej powściągliwy. Użytkownicy darmowej poczty nie mogą liczyć na kolejne powiększanie skrzynek. Nie planujemy reagować na ten ruch Gmaila już teraz. Ewentualne kolejne "dopasowania" nastąpią w chwili, gdy spostrzeżemy się, że istnieje faktycznie zapotrzebowanie na większą pojemność wśród populacji hard userów portalu o2.pl.% - powiedział Michał Brański. Pojemność to nie wszystko. o2.pl zachwala swoją pocztę Gmail ma mniejszą maksymalną wielkość przesyłki - 10 MB. o2.pl pozwala na przesyłkę 20 MB - dodaje Michał Brański.

Piotrowi Tchórzewskiemu z Onet.pl trudno powiedzieć, jakie będą reakcje na informację o powiększającej się skrzynce Gmail Rok temu byliśmy świadkami swoistego wyścigu - kto da większą pojemność. Onet.pl nie planuje na razie zwiększanie pojemności skrzynek.

Jeszcze rok temu standardem były skrzynki o pojemności kilku do kilkunastu MB. Ruch Gmaila odmienił świat poczty elektronicznej. Większość internatów mogła zapomnieć o funkcji kasowania.