Podrasuj Swój Komputer - ruszyła druga edycja konkursu

Pierwsza edycja konkursu "Podrasuj Swój Komputer" trochę nas zaskoczyła. Wiedzieliśmy oczywiście, że akcja jest skazana na sukces - ale zainteresowanie przebiło nasze oczekiwania. Trwająca od 1 do 28 lutego 2007 r. zabawa przyciągnęła prawie 100 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali prawie 2 mln. odsłon. Przyszło do nas 5,5 tys. zgłoszeń z całej Polski (najwięcej z województw mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i pomorskiego). Wywiązali się też nasi partnerzy: Zwycięzca, SirLeo 2000 otrzymał nagrodę (modernizacja sprzętu + oprogramowanie) o łącznej wartości prawie 17 tysięcy złotych! Emocje, jakie towarzyszyły finałowi pierwszej edycji zobaczyć możecie w naszej wideorelacji (zapraszamy takze do przeczytania artykułu - Finał akcji "Podrasuj Swój Komputer").

Rozmowa z ekspertem Komputronika

Na początku pierwszej edycji naszej zabawy przeprowadziliśmy rozmowę z Michałem Desperakiem, specjalistą z firmy Komputronik, odpowiedzialnym za modernizację komputera zwycięzcy. Od tego czasu upłynęło już kilka miesięcy. Co się zmieniło na rynku? Czy pojawiła się jakaś rewolucyjna technologia? Czy pozycja Intela i Nvidii jest niezagrożona? Te i inne pytania zadaliśmy naszemu ekspertowi, który zmodernizuje komputer zwycięzcy drugiej edycji.

PCWK OnLine: Jakiś czas temu ATI/AMD oficjalnie zaprezentowało długooczekiwaną serię kart graficznych nowej generacji o wspólnym oznaczeniu HD2000. Czy są one w stanie zagrozić dominującej pozycji Nvidii?

Michał Desperak: Na pewno tak, jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą kupić nowoczesną kartę za rozsądne pieniądze. Może cena nie jest bardzo niska, ale porównując z produktami NV na podobnym poziomie cenowym mamy 8800GTS, który w wielu przypadkach ustępuje wydajnością 2900XT. Dodając do tego obsługę HDMI z dźwiękiem, doskonałą jakość obrazu można śmiało stwierdzić, że jest to świetna propozycja w tym pułapie cenowym. Szkoda tylko, że nie sprawdziły się zapowiedzi dotyczące wydajności, dzięki której karty HD2000 miały wyjść na pozycję lidera. Nadal aby być posiadaczem najwydajniejszej karty na ryku należy sięgnąć po produkt NV- 8800GTX. Czekając na tańsze produkty z serii HD2000 wykonane w technologii 65nm z obsługą UVD, jestem pewien, że będzie to również bardzo mocna konkurencja dla produktów nVidii.

Ceny podzespołów spadają z miesiąca na miesiąc. Czy jest jakiś optymalny moment w roku, kiedy ceny sprzętu w porównaniu do jego mocy są najbardziej korzystne?

Ceny sprzętu to prawdziwa loteria. Składa się na nie tak wiele czynników, że nie sposób je wszystkie wymienić. Są oczywiście doniesienia prasowe czy informacje od samych producentów o zbliżającej się obniżce, wówczas mamy 100% pewność nowej lepszej ceny. Natomiast co do pór roku, których ceny są najlepsze to raczej takowych nie ma. Warto obserwować rynek i szukać informacji o nowościach, wówczas duzi producenci obniżają ceny aby sprostać konkurencji nowych, niejednokrotnie lepszych produktów.

#Przeczytaj cały wywiad