Podgląd stron - kolejny eksperyment wyszukiwarki Google

Google wzięło sobie za punkt honoru zaskakiwać nas nowymi funkcjami swojej wyszuwarki. Po błyskawicznym wyszukiwaniu w usłudze Instant, przyszedł czas na podgląd stron w wyszukiwarce. Korporacja prowadzi też pracę nad mechanizmem do Chrome'a, który skróci czas oczekiwania na "powolne" strony internetowe.

Trwają prace nad nową usługą, która pozwoli podejrzeć stronę jeszcze w wyszukiwarce Google. Skróci to czas, który poświęcamy na klikanie w nieaktywne linki i ustrzeże przed stronami, które udają tylko, że rozwiązują nasz problem.

Funkcja ma wyświetlać podgląd strony po najechaniu na link w wyszukiwarce. Możliwe, że fraza, którą wpisujemy w Google zostanie wyróżniona w tekście, byśmy mogli zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się poszukiwana informacja (w tytule, w treści, a może gdzieś w stopce opracowanej dla robotów Google).

Podobną funkcję już dziś osiągnąć można dodatkiem do Firefoksa i Google Chrome o nazwie SearchPreview.

Na razie, Preview (Podgląd stron) dostępny jest tylko w angielskiej wersji Google. W naszych wczorajszych testach, usługa była dostępna w Firefoksie 3.6.10. Na IE9 beta, jak dotąd, nie udało się jej włączyć [dziwne, bo dziś po usłudze ani śladu, może był to tylko sen o szybszym wyszukiwaniu? - dop.]. Może Wy spróbujecie? Wystarczy kliknąć tutaj i przestawić się na Google.com in English (menu dolne).

Co ciekawe, w pracy nad przyśpieszaniem wyszukiwania, korporacja chce też wykorzystać swoją przeglądarkę - Google Chrome. Jej twórcy testują właśnie tzw. funkcję False Start, której celem będzie przebudowa stron, które Chrome uzna za zbyt wolne i przeładowane. Napiszemy, gdy tylko pojawi się więcej informacji na ten temat.

Google Chrome już dziś ułatwia wyszukiwanie informacji w sieci. Polecamy m.in. rozszerzenie TinEye, które poszukuje obrazków podobnych do wyświetlanego. Jeśli znalazłeś ciekawą grafikę i chcesz zobaczyć podobne, kliknij w nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Search similar!.