Poddani audytowi Gemiusa: czas na o2.pl

Z inicjatywą dokonania audytu prezentacji wyników badania PBI wystąpił Onet w ubiegłym tygodniu. Pomimo tego, że rynek przyjął pomysł z rezerwą, kolejny podmiot poddał się kontroli. O2.pl pewnie nie będzie ostatnim przedsięwzięciem internetowym, które skorzysta z gemiusowego audytu.

Po publikacji wyników megapanelu wiele serwisów okrzyknęło się liderami w poszczególnych kategoriach drzewka mediów badania PBI. Jak się okazało, część z nich nadużyła tego sformułowania. Aby wyeliminować tego typu sytuacje, Gemius zachęca do poddania audytowi sposobów prezentacji danych (więcej na ten temat w wywiadzie z Marcinem Perym).

Rynek nie przyjął pomysłu audytu z euforią. Nie tyle nie podobała się sama formuła, co fakt, że propozycję wysunął Onet. Po kilku dniach znalazł się jednak naśladowca krakowskiego portalu. O2.pl poinformowało, że swoje wyniki również poddało audytowi. "Kiedy usłyszeliśmy, że Onet.pl zwrócił się do Gemiusa z życzeniem audytu, uznaliśmy, że będzie to dobra kontynuacja polityki o2.pl w kwestii pełnej przejrzystości" - wyjaśnił Michał Brański, członek zarządu o2.pl - "W naszych działaniach zawsze dawało się zauważyć "parcie" na dołączanie do wszelkich badań, które podnosiły rynkowy standard. Bez zakulisowych rozgrywek, bez przepychanek, bez dwulicowości i stawiania przez nas warunków firmie badawczej."

O2.pl liczy na to, że wkrótce pojawi się również standard badań systemów darmowych kont e-mail. "Mogę iść o zakład, że obecnie jesteśmy pierwszym lub drugim co do wielkości systemem pocztowym w Polsce" - mówi Michał Brański - "Ta kwestia wynikła już w połowie zeszłego roku, gdy w mediach pojawił się spór między o2.pl a WP, kto ma tych aktywnych kont więcej. Idę też o zakład, że jesteśmy najszybciej rosnącym systemem pocztowym w Polsce. Tutaj chcę ogłosić gotowość poddania się zewnętrznemu pomiarowi."

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest szansa, że wkrótce w megapanelu pojawią również dane dotyczące poczty elektronicznej w portalach i wortalach.

Prawdopodobnie o2.pl nie będzie ostatnim podmiotem, który zdecyduje się na gemiusowy audyt prezentacji wyników megapanelu.

Weź udział w naszej sondzie

Aktualizacja: 26 stycznia 2005 13:40

Dodajmy, że wydawnictwo International Data Group Poland S.A. również zwróciło się do Gemiusa o audyt prezentacji wyników badania. Firma badawcza pomyślnie przeprowadziła taką kontrolę.