Podcasting - przyszłość dźwiękowych przekazów ?

Podcasting to połączenie formuły internetowego dziennika i elektronicznej dystrybucji dźwięków. Od standardowych blogów różni się tym, że prowadzony jest w formie dźwiękowej, a nie tekstowej. Każdy, kto zarejestruje się na liście mailingowej 'podcastingowego' portalu, może automatyczne pobierać pliki, tzw. 'podcasts' - nagrania autorów.

Termin pochodzi od połączenia słów 'broadcasting' (lub 'webcasting') oraz 'iPod' - przenośnego odtwarzacza muzycznego. Umożliwia użytkownikowi odtwarzanie pobranych plików dźwiękowych w dowolnie wybranym momencie, a także ich nagrywanie i przechowywanie. Technologia obejmuje także dokonywanie nagrań internetowych transmisji radiowych, które następnie można odtworzyć w iPodzie. Jej wykorzystanie jest całkowicie darmowe.

Jednym z ojców nowej technologii jest były prezenter stacji MTV, Adam Curry. Prowadzi on własną stronę 'podcastingową', o nazwie Daily Source Code. O gwałtownie rosnącej popularności podcastingu świadczą dane zaprezentowane przez przedstawicieli firmy Google. W październiku wyszukiwarka po wpisaniu hasła 'podcasting' wskazywała ok. 6 tysięcy stron. Obecnie rezultatów wyszukiwania jest już ok. 770 tysięcy.

Fani podcastingu oraz sami 'podcasterzy' wiążą z tą technologią duże nadzieje i przepowiadają jej świetlaną przyszłość. Ceny urządzeń rejestrujących spadają, co ułatwia nowym użytkownikom dostęp do nich. Carl Franklin, współproducent popularnego 'podcastingowego' bloga DotNetRocks, uważa jednak, że za sprawą zróżnicowanego poziomu zawartości przekazów, technologia ta jest wciąż przez wielu ludzi niedoceniana. "Potencjał podcastingu tkwi jednak nie w treści, ale w możliwościach zastosowania tej technologii" - uważa Franklin.

Więcej informacji na stronie iPodder.org.