Podbij za grosz

Na polskim rynku pojawiły się niedawno serwisy aukcyjne działające na zasadzie All-Pay (ang. wszyscy płacą). Dziś użytkownicy Podbij.pl, jednego z nowopowstałych serwisów, otrzymali wiadomość o tym, że cztery odbywające się wczoraj aukcję zostały anulowane, a ich zwycięzcy nie otrzymają wylicytowanych przedmiotów. Przyjrzyjmy się bliżej czym jest All-Pay i jakie budzi kontrowersje.

Podbij za grosz
Polskie serwisy działające w oparciu o model All-Pay to Podbij.pl, Aukcjagrosz.pl i uruchomiony niedawno Tylkogrosz.pl. Przebieg aukcji na tych stronach znacząco różni się od aukcji prowadzonych na Allegro czy Ebay. Na All-Pay licytacja sprzętu, który umieszczany jest przez administratora, rozpoczyna się od jednego grosza. Przy każdym złożeniu oferty cena podnosi się tylko o kolejny jeden grosz. Czas trwania aukcji rozpoczyna się od nowa po każdorazowym podbiciu ceny produktu. Czas trwania licytacji uzależniony jest od rodzaju produktu i może trwać od 30 sekund do 20 minut.

Płacą wszyscy?

A teraz najciekawszy aspekt funkcjonowania serwisu - osoba składająca w ramach aukcji ofertę kupna, obarczana jest każdorazowo opłatą za złożenie oferty. Przykładowo, w serwisie TylkoGrosz.pl, użytkownik aukcji nabywa prawo do składania ofert za pomocą serwisu płatności internetowych eCard, gdzie do wyboru ma cztery pakiety kredytowe. Najtańszy z nich kosztuje 33 zł i pozwala 10 razy podbijać cenę na licytacjach toczących się na serwisie. Jak wynika z prostego dzielenia, opłata za jednorazowe złożenie oferty to w tym przypadku 3,30 zł. Posiadacz najdroższego pakietu zapłaci za jednorazowe złożenie oferty złotówkę mniej, jednak koszt wykupienia takiego pakietu jest dużo wyższy.

W serwisach TylkoGrosz.pl i Aukcjagrosz.pl dostępna jest również możliwość składania ofert poprzez SMS. Koszt pojedynczej oferty złożonej za pomocą SMS jest wtedy droższy niż w ofercie pakietowej i wynosi 3,66 zł.

- "Na aukcjach wystawiane są różnego rodzaju przedmioty, od tanich po drogie. Prawdą jest, że każde kolejne kliknięcie podbija cenę tylko o 1 grosz, ale proszę wziąć pod uwagę, że licytujący płaci za jedno podbicie 2,44 zł lub za jednego SMS-a 3,66 zł. Tak więc, jeśli aukcja zakończy się kwotą 10 zł. to oznacza, że użytkownicy podbili cenę 1000 razy. Z tego właśnie czerpiemy przychody." - sposób funkcjonowania aukcji wyjaśnia Jacek Sobczak z serwisu Aukcjagrosz.pl.

W ofercie serwisów aukcjnych znajdują się takie produkty jak AGD, RTV, laptopy, akcesoria fotograficzne itp. Jak zapowiadają przedstawiciele TylkoGrosz.pl: "W dalszej kolejności planowane jest wprowadzenie aukcji m.in. wysokiej klasy skuterów i samochodów."

Podbij za grosz

AukcjaGrosz.pl

Oferta ograniczona czasowo

Czas trwania aukcji typu All-Pay ograniczony jest do określonych godzin, co odróżnia te serwisy od Allegro, gdzie aukcje trwają całą dobę. Licytacja, która nie zakończyła się na TylkoGrosz.pl pomiędzy 24.00 a 9.00, zostaje zawieszona w godzinach nocnych, a o 9.00 następnego dnia następuje jej wznowienie. Identycznie sytuacja wygląda na AukcjaGrosz.pl - aukcje trwają od godziny 10:00 rano do 22:00 wieczorem od poniedziałku do piątku. Wyjątek stanowi Podbij.pl, gdzie licytować można 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Aktualizacja: 03 października 2008 11:09

Dodano informację o tym, że serwis Podbij.pl wstrzymał tymczasowo działalność.