Podbij.pl ma inwestora, ale nie ma użytkowników

Giełdowy fundusz LST CAPITAL objął pond 41 proc. udziałów w podbij.pl. Fajnie, że ktoś jeszcze wierzy w ten serwis ... bo użytkownicy już przestali.

Podbij.pl ma inwestora, ale nie ma użytkowników
LST CAPITAL S.A. podpisał umowę inwestycyjną ze spółką Irena Enterprise, właścicielem podbij.pl. Za swoje 41 proc. udziałów cypryjscy udziałowcy spółki Irena Enterprise otrzymali 350 tys. zł.

Wyjście z inwestycji ma zostać osiągnięte poprzez parkiet giełdowy. Irena Enterprise ma zostać przekształcona w spółkę akcyjną pod firmą "Podbij.pl S.A." i wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu na rynku NewConnect.

Tylko czy nie jest trochę za późno na inwestycję w serwis typu All-pay?

Pierwsze takie strony pojawiły się w polskim internecie w drugiej połowie 2008 r. Wtedy też, obok serwisów Aukcjagrosz.pl i Tylkogrosz.pl wystartował Podbij.pl. I co charakterystyczne, do dziś przetrwał tylko ten serwis.

Podbij.pl ma inwestora, ale nie ma użytkowników
- (Aukcjagrosz.pl jest przeznaczony na sprzedaż)

Utrzymanie się na tak niestabilnym rynku to spory wyczyn, zwłaszcza, że już w pierwszym okresie swojej działalności Podbij.pl wywołał sporo kontrowersji. Anulowano wtedy wygrane czwórki użytkowników (Telewizor 32 cale LCD LG, Nawigacja MIO, laptop marki ACER Aspire, Pakiet 100 podbić), którzy zdobyli przedmioty po śmiesznie niskich cenach. Jak tłumaczył Podbij.pl, przyczyną anulacji wygranych była awaria, która wystąpiła w tym samym czasie co wygrane. Zaś przyczyną awarii miał był atak na serwery.

- spot telewizyjny Podbij.pl (08/12/2008)

Mimo kontrowersji, na początku 2009 r. na serwis miesięcznie wchodziło prawie 400 tys. użytkowników (za Megapanel PBI/Gemius). Jednak dobra passa już się skończyła. W maju tego roku oglądalność Podbij.pl skurczyła się tak diametralnie, że serwis wypadł z badania Megapanel.

To nie jedyny powód, dla którego inwestycja w Podbij.pl może wydawać się co najmniej spóźniona. Bo dlaczego nie inwestować w lidera rynku? A takim jest najwyraźniej za10groszy.pl, który odwiedza miesięcznie ok. 300 tys. użytkowników (real users).

Podbij.pl ma inwestora, ale nie ma użytkowników

Można tez postawić pytanie dużo bardziej ogólne: czy generalnie warto inwestować w serwisy typu all pay? Serwisy, które chyba nigdy nie miały dobrej prasy? Albo podejrzewano je, że oszukują użytkowników, albo tez że ich zasada działania to nic innego jak czysty hazard.

Poza tym, czy fundusz nie powinien inwestować w coś innowacyjnego? Czas all pay mógł już zwyczajnie przeminąć. W sieci znajduje się przecież sporo klonów Podbij, jak np. camelbid.pl, pacnij.pl czy mój ulubieniec (ze względu na militarną nazwę) Dobij.pl. Niestety żaden z nich nie może pochwalić się istotną liczba użytkowników.

Oczywiście LST CAPITAL będzie starał się rozwijać swój nowy nabytek, zanim wypości go na szerokie wody New Connect. W dalekosiężne plany najwyraźniej już uwierzyli inwestorzy. Na początku wczorajszej sesji kurs LST Capital rósł o 5 proc. Na zamknięciu za akcje płacono 1,36 zł. Tym samym kapitalizacja funduszu wynosi 60 mln zł.

Podbij.pl nie jest pierwszą inwestycją LST w sektorze internetu. W tym roku w portfelu spółki znalazł się już e-petrol, zajmujący się branżowymi serwisami informacyjnymi.

AKTUALIZACJA:

Na kilka moich pytań odpowiedział Dariusz Janus, Prezes Zarządu, LST CAPITAL SA. Odpowiedzi nie są co prawda specjalnie rozbudowane, ale dowiadujemy się m.in., że na all pay można rocznie wyciągnąć 8 mln przychodu ...

Artur Małek: Dlaczego zdecydowaliście się zainwestować akurat w Irena Enterprise, a dokładnie należący do spółki serwis Podbij.pl?

Dariusz Janus: Ze względu na dobre perspektywy rozwoju związane z przygotowywanym przez podbij.pl nowym produktem

Serwis nie ma się czym obecnie pochwalić w kwestii ruchu na stronie. Czy nie jest to dla Was duży minus?

Fakt ten jest zdyskontowany w cenie jaką zapłaciliśmy za udziały, gdyż

uważamy, że cena za jaką obejmiemy niemal 42% udziałów jest co najmniej

atrakcyjna.

Nie myśleliście o inwestycji w lidera branży, jakim obecnie jest za10groszy.pl, na który miesięcznie wchodzi ok. 300 tys. użytkowników?

Lider rynku rozwija się w innym kierunku, który uważamy za mniej atrakcyjny.

Czy rynek all pay nie wydaje się wam trudny? Funkcjonuje na nim wiele serwisów, a jeszcze więcej już znikło.

Rynek all pay powinien ewoluować i w ten sposób zapewnić sobie dalszy rozwój.

Sam model działanie tych serwisów też budzi wiele kontrowersji. Powtarzają się zarzuty o oszukiwanie użytkowników oraz o to, że all pay to czysty hazard...

Oczywiście all pay to nie hazard, choć nie jest to usługa przeznaczona dla wszystkich.

Jak zamierzacie przekonać użytkowników, że Podbij.pl to uczciwy biznes?

Oczywiście że podbij.pl to uczciwy biznes i mamy nadzieję, że będzie się dobrze rozwijał.

Czy Irena Enterprise jest firmą rentowną, jeżeli nie, to kiedy spodziewacie się uzyskać rentowność?

Irena Enterprise rozwija się obecnie na granicy rentowności, jednak liczymy na znaczną poprawę w tym zakresie.

Jakie przychody osiągną właściciel Podbij.pl w 2009 r? Jakich wyników spodziewacie się w tym roku?

W 2009 roku podbij pl. osiągnął przychody na poziomie 8 mln zł.

Jakiej stopy zwrotu spodziewacie się po inwestycji w Podbij.pl?

Oczekujemy, że stopa zwrotu będzie znacznie wyższa niż z instrumentów bezpieczniejszych.

Sprostowanie:

Topmarket Sp. o.o. nie jest spółką portfelową LST Capital SA.

Aktualizacja: 02 sierpnia 2010 07:29

Dodałem wywiad z prezesem LST Capital.