"Podatek od Apple" niski jak nigdy dotąd

Apple często krytykowane jest za wysokie ceny oferowanego sprzętu. Amerykański PC World opublikował jednak artykuł, w którym udowadnia, że tzw. "podatek od Apple" spadł do niższego niż kiedykolwiek poziomu.

Na zbyt dużą różnicę cen pomiędzy sprzętem oferowanym przez Apple a sprzętem o podobnych możliwościach konkurencyjnych firm zwrócił uwagę po raz pierwszy w październiku ubiegłego roku Microsoft (miało to miejsce w przeddzień premiery najnowszej generacji komputerów MacBook i MacBook Pro). Następnie w styczniu tego roku po raz kolejny poruszył tą kwestię stwierdzając (po przeprowadzeniu porównań cen Maków z maszynami wyprodukowanymi przez inne firmy, np. Della czy HP), że produkty firmy z Cupertino są droższe od konkurencyjnych nawet o 25%.

Gigant z Redmond przekonywał wówczas, że "pecety z Windows oferują najlepszą jakość na rynku, podczas gdy Apple wciąż nakłada wysokie ceny na konstrukcje Maków, oferując tylko niewielkie zniżki, od 5 do 10 procent".

Wczoraj mieliśmy okazję prześledzić "keynote" czyli wystąpienie otwierające konferencję WWDC 2009. Wśród wielu nowości, Apple zapowiedziało również duże zmiany w rodzinie komputerów MacBook/MacBook Pro - doczekała się ona między innymi obniżek cen oraz nowych 15-calowych modeli.

Biorąc to pod uwagę, amerykański magazyn PC World pokusił się o porównanie wybranych przenośnych komputerów Apple z urządzeniami konkurencji. Okazało się, że wypadają one obecnie bardzo korzystnie cenowo.

13-calowy MacBook Pro vs. Dell XPS 1330

"Podatek od Apple" niski jak nigdy dotąd

13-calowy MacBook Pro

13-calowy MacBook, który doczekał się sporych zmian oraz dołączonego do nazwy członu "Pro", został porównany z najbardziej zbliżonym do niego sprzętem Della - modelem XPS 1330.

Podstawowe ceny notebooków zostały ustalone na poziomie 1199 USD (Apple) oraz 749 USD (Dell). Korzystając jednak z udostępnionych na stronach producentów narzędzi konfiguracyjnych dziennikarzom udało się stworzyć podobne systemy cechujące się następującymi parametrami:

Wyświetlacz: 13,3-calowy z podświetleniem LED

Procesor: Apple - Intel 2,26 GHz, FSB 1066 MHz; Dell - Intel 2,4 GHz, FSB MHz

Dysk: 320 GB

Grafika: Nvidia GeForce 9400M Graphics Card

Komunikacja bezprzewodowa: WiFi 802.11n i Bluetootk

Wbudowana kamera internetowa: Tak

Podświetlana klawiatura: Tak

Okazało się, że za tak skonfigurowane komputery trzeba zapłacić 1304 USD (Dell z preinstalowaną Vistą) i 1399 USD (MacBook). Wniosek? Hipotetyczny "podatek od Apple" to w omawianym przypadku zaledwie 95 USD.

MacBook Air vs. Dell Adamo

"Podatek od Apple" niski jak nigdy dotąd

Dell Adamo

Interesująco wypada również porównanie MacBooka Air z Dellem Adamo. Ten pierwszy po wczorajszej znacznej przecenie kosztuje obecnie w podstawowej konfiguracji 1499 USD, czyli aż o 500 USD mniej niż konkurent. W wersji wydajniejszej z takim samym dyskiem twardym (128-gigabajtowy SSD), taką samą ilością pamięci RAM (2 GB) oraz znacznie szybszym procesorem 2,13 GHz (Dell - 1,2 GHz) za lżejszego o około 0,5 kg Aira trzeba natomiast zapłacić 1799 USD.

Oczywiście zdaniem wielu wielbicieli sprzętu Apple, coś takiego jak "podatek od Apple" nigdy nie istniało, natomiast różnica w cenach pomiędzy komputerami Mac a komputerami PC o zbliżonych konfiguracjach wynikała z faktu, że produkty Apple są po prostu lepsze - posiadają ciekawsze rozwiązania sprzętowe, bardziej przyjazne oprogramowanie i niepowtarzalny design.

Obecna polityka cenowa Apple z pewnością wytrąci "podatkowy" argument z ręki Microsoftu. Spowoduje również, że część klientów, których do tej pory odstraszały od Maków ich wysokie ceny oraz filmy z serii Laptop Hunters (czytaj: Nowe reklamy Microsoftu - atak na politykę cenową Apple) z pewnością spojrzy teraz przyjaźniej na komputery z nadgryzionym jabłkiem.