Poczta elektroniczna w miejscu pracy

Firma Clearswift przeprowadziła badanie dotyczące wykorzystania poczty elektronicznej w miejscu pracy. Sondażem, w którym wzięło udział ponad pięć tyś. osób, objęto Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, kraje skandynawskie, USA i Australię.

Najsolidniej do pracy podchodzą Australijczycy: ponad 76 proc. deklaruje, że nie przesyła dalej otrzymanych wiadomości pocztowych z żartami i dowcipami. W krajach skandynawskich podobnie zachowuje się jedynie 55,88 proc. respondentów.

Badanie ujawniło ponadto, że pracownicy w krajach skandynawskich nie przestrzegają zasad ochrony poufnych informacji firmowych: 32,31 proc. respondentów przyznało, że wysyła poufne dane . Bardziej rozważni są Brytyjczycy - tylko 13,31 proc. wykorzystuje pocztę elektroniczną do przesyłania zastrzeżonych danych, a w Australii 29,18 proc. ankietowanych.

Z badania wynika także, że w Wielkiej Brytanii 15,35 proc. badanych przyznaje się do pobierania z Internetu nielegalnego oprogramowania, muzyki, filmów i gier w godzinach pracy. Australijczycy są niewiele w tyle: 12,13 proc. z nich zachowuje się tak samo.

Na całym świecie większość pracowników poświęca godzinę dziennie na prywatną korespondencję pocztową w pracy. Czyni tak 30 proc. Australijczyków, 40 proc. Niemców i Brytyjczyków i 60 proc. mieszkańców USA.

Więcej informacji na temat badań - na stronie www.clearswift.com. W Polsce firmę Clearswift reprezentuje SA.