PoSzkole.pl: pół miliona nastolatków

1,34 mln użytkowników, zasięg 9,5%, 170 mln odsłon. To grudniowe statystyki Megapanel serwisu społecznościowego PoSzkole.pl - adresowanego do dzieci i młodzieży. Takie wyniki PoSzkole.pl osiągnęło dokładnie po 1,5 roku działalności. Całością zawiaduje kilka osób, a serwis jest rentowny.

Serwis PoSzkole.pl powstał w czerwcu 2006 r. Jednak dynamiczny rozwój zaczął się niecały rok poźniej. -Pod koniec maja 2007 wystartowała nowa wersja Poszkole.pl i od tamtej pory zwiększyliśmy oglądalność mierzoną w cookies trzykrotnie, zaś liczba odsłon z poziomu 40 mln miesięcznie w maju 2007 wzrosła aż do 200mln w styczniu 2008 [według wewnętrzych statystyk - przyp. red.] - opowiada Daniel Walendziak, pomysłodawca i właściciel serwisu. Jak mówi o sobie jest "skromnym, młodym człowiekiem z pasją i od kilku lat wnikliwym obserwatorem polskiego i nie tylko rynku internetowego". Razem z nim serwis współtworzy pięć innych osób - administratorzy, programiści, redaktorzy.

Zgodnie ze statystykami Megapanel PBI/Gemius PoSzkole.pl ma teraz więcej użytkowników niż Grono.net, które było wielokrotnie obecne w mediach i otrzymało dofinansowanie z serwisu Intel Capital. Grono.net w grudniu odwiedziło 1,04 mln internautów (real users).

Pomysł na serwis zrodził się, gdy Daniel Walendziak zaprzestał prace nad serwisem społecznościowo-rozrywkowym mPortal.pl. -Pomysł był prosty - zrobić stronę o wszystkim i szybko zyskać pierwszych użytkowników pozycjonując ją w Google. Widać, że od tego czasu trochę to ewoluowało - mówi Walendziak.

PoSzkole.pl to serwis adresowany dla dzieci i młodzieży. -Staramy się teraz dobierać treści w ten sposób aby interesowały ludzi w wieku 10-18. Chcę, aby poszkole.pl odpowiadało niedługo na większość potrzeb konkretnej grupy docelowej, do której adresujemy nasz serwis - zapowiada Daniel Walendziak.

PoSzkole.pl: pół miliona nastolatków

Wzrost zasięgu serwisu PoSzkole.pl. Źródło: Megapanel PBI/Gemius, opracowanie: Internet Standard

Co młody internauta może znaleźć w PoSzkole.pl? Przede wszystkim ludzi - w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaiach. Użytkownicy PoSzkole.pl mają spore możliwości przy tworzeniu profilu - mogą dodawać tapety, obrazki, muzykę, używać komiksowych czcionek, wstawiać klipy wideo czy listę swoich znajomych. Wiele profili wygląda jak przeasadnie bogato przystrojona choinka, ale chyba właśnie tego chcą młodzi internauci. Użytkownik PoSzkole.pl może także pisać bloga, założyć galerię czy umieszczać pliki. W serwisie jest wiele dodatkowych elementów, które mają na celu jak najdłuższe "przytrzymanie" użytkownika - to m.in.

, przygotowywane przez redakcję działy muzyka, film, plotki i humor. Czy oddzielna sekcja, w której można pobierać tapety na Pulpit.

PoSzkole.pl: pół miliona nastolatków

Wygląd niektórych profili może powodować zawrót głowy. Dzieci i młodzież najwyraźniej to lubią.

Wszystko to tworzy mieszankę, która wydaje się idealnie trafiać w gusta osób w wieku 10-14 lat. W grudniu, według Megapanelu, jeden użytkownik spędzał w serwisie 1 godz. 44 minuty. To mniej niż inne polskie serwisy społecznościowe, jak Fotka.pl (prawie 8 godz.) czy Nasza-Klasa.pl (7 godz.), lecz i tak więcej niż Gazeta.pl (1 godz. 10 min.), czy społeczościowa MojaGeneracja.pl (42 minuty).

-Dynamika przyrostu ilości użytkowników sięga 10 tysięcy rejestracji tygodniowo. W tej chwili jest ponad pół miliona zarejestrowanych użytkowników - mówi Daniel Walendziak. Jak powiedzieli nam twórcy, serwis jest rentowny. Przychody z reklam wynoszą ok 40-50 tys. zł miesięcznie. PoSzkole.pl jest w sieci reklamowej ARBOmedia, zamieszcza też reklamy Google AdSense. -Nie planujemy wprowadzania płatnych kont, ani tworzenia własnego biura sprzedaży - mówi Walendziak. Obecnie naszym nadrzędnym celem jest budowanie wartości serwisu poprzez dalszy dynamiczny przyrost użytkowników - zapowiada.

http://www.poszkole.pl