Plcm.pl - Open Graph sztucznie napędza oglądalność strony

Dzięki Open Graph przycisk "lubię to!" jest dostępny na niemal wszystkich stronach internetowych. Ta sama technologia pozwoliła, dzięki nieświadomości użytkowników i użyciu pomysłowego skryptu, tak zwiększyć oglądalność strony, że znalazła się w zestawieniu najczęściej odwiedzanych grup witryn w Polsce.

Strona plcm.pl jest jednym z serwisów User Generated Content podobnych do kwejk.pl, gdzie pojawiają się śmieszne obrazki. Zawartość serwisu można potem udostępnić na serwisach społecznościowych. Tym bardziej dziwi jej obecność w zestawieniu, a brak najpopularniejszego obecnie tego typu serwisu - kwejk.pl

Twórcy strony plcm.pl zbierali ruch głównie z Facebooka. Dzięki zastosowaniu opartego o Open Graph skryptu, osoby, które polubiły lub udostępniły dowolny obrazek ze strony na swoim profilu, automatycznie je publikowali, skłaniając tym samym znajomych do zajrzenia na portal. Znajomi danej osoby, ufając w czyste intencje wrzucającego, dalej zarażali się złośliwym skryptem i bez swojej wiedzy udostępniali kolejne obrazki, zarażając następnych użytkowników.

Taktyka okazała się skuteczna - plcm.pl znalazł się w sierpniowym zestawieniu badań PBI/Gemius Megapanel, na podstawie którego szacowane są budżety reklamowe i ocenia się wartość witryn.

Według ośrodka badań internetu Alexa ponad 60 proc. unikalnych użytkowników trafiało na stronę z Facebooka, zaś ponad 50 proc. wracało ze strony na Facebook, co wskazuje, że wejście na stronę było jednorazowym kliknięciem. Strona notuje ponad 50 proc. bounce rate, czyli odwiedzin podczas których wyświetlono tylko jedną stronę.

Zapytany o ten stan rzeczy Gemius odpowiedział w oficjalnym komunikacie, że zmartwieniem firmy badawczej nie jest sposób w jaki strona osiągnęła popularność, lecz jej zmierzenie i opisanie. Tym samym nie zamierzają wyrzucać witryny ze swojego zestawienia

Według zestawienia firmy badawczej Alexa, plcm.pl ciągle zyskuje na popularności.

Sprawa została opisana na Wykop.pl, gdzie internauci nawołują do zgłaszania strony jako spamu.