Płatności zbliżeniowe coraz popularniejsze w Wielkiej Brytanii

W październiku 2015 roku w Wielkiej Brytanii zwiększono limit płatności kartami zbliżeniowymi z 20 do 30 funtów. Efekt? Wzrost płatności o ponad 19%.

Od momentu wprowadzenia nowego pułapu, przeprowadzono 36 milionów transakcji "bezdotykowych" - zarówno za pomocą kart zbliżeniowych, jak i smartfonów. Ich łączna wartość to ponad 900 milionów funtów. Zakupy powyżej 20 funtów to 19,1% z tej liczby, a więc ok. 171 milionów. Oznacza to, ze mniej więcej jedna na pięć płatności poniżej 30 funtów dokonywana jest "wirtualnie".

Płatności zbliżeniowe coraz popularniejsze w Wielkiej Brytanii

Najpopularniejszymi miejscami, gdzie płaci się bezdotykowo, są supermarkety oraz restauracje. Na tych obszarach ilość transakcji - od momentu wprowadzenia nowego limitu - podskoczyła odpowiednio o 155 oraz 100%. Popularność płatności rośnie także w barach i pubach - w ten sposób płaci już ok. 1/3 klientów. Pozwala to na wybieranie się na zakupy bez portfela i gotówki. Zdaniem wielu ekspertów obserwujemy coraz mocniejsze kroki w kierunku stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego.