Płatności zbliżeniowe coraz popularniejsze w Wielkiej Brytanii

W październiku 2015 roku w Wielkiej Brytanii zwiększono limit płatności kartami zbliżeniowymi z 20 do 30 funtów. Efekt? Wzrost płatności o ponad 19%.

Od momentu wprowadzenia nowego pułapu, przeprowadzono 36 milionów transakcji "bezdotykowych" - zarówno za pomocą kart zbliżeniowych, jak i smartfonów. Ich łączna wartość to ponad 900 milionów funtów. Zakupy powyżej 20 funtów to 19,1% z tej liczby, a więc ok. 171 milionów. Oznacza to, ze mniej więcej jedna na pięć płatności poniżej 30 funtów dokonywana jest "wirtualnie".

Najpopularniejszymi miejscami, gdzie płaci się bezdotykowo, są supermarkety oraz restauracje. Na tych obszarach ilość transakcji - od momentu wprowadzenia nowego limitu - podskoczyła odpowiednio o 155 oraz 100%. Popularność płatności rośnie także w barach i pubach - w ten sposób płaci już ok. 1/3 klientów. Pozwala to na wybieranie się na zakupy bez portfela i gotówki. Zdaniem wielu ekspertów obserwujemy coraz mocniejsze kroki w kierunku stworzenia społeczeństwa bezgotówkowego.