Płatne archiwum Gazety

Portal Gazeta.pl uruchomił płatny dostęp do materiałów archiwalnych - jednocześnie zasoby portalu wzbogaciły się o 140 tys. artykułów. Internauci mają do wyboru dwie opcje: dostęp do jednego (za 2,44 zł z VAT) lub trzech archiwalnych tekstów (4,88 zł). Kod dostępu przesyłany jest SMS-em.

Warto zaznaczyć, że archiwum Gazety.pl to nie to samo, co Internetowe Archiwum Gazety Wyborczej. Archiwum portalu zawiera bowiem artykuły napisane przez dziennikarzy GW i opublikowane w Gazeta.pl, a także teksty napisane specjalnie na potrzeby portalu, które nigdy nie zostały opublikowane w Gazecie Wyborczej. Oba archiwa wyraźnie różnią się również ilością tekstów - w archiwum portalu jest ich ok. 260 tys., zaś w Internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - ponad 2 mln.

"Takie są trendy światowego Internetu. Przyglądaliśmy się podobnym przedsięwzięciom m.in. w El Pais, Le Monde i w New York Times i byliśmy pełni obaw, co do reakcji naszych użytkowników. Pierwsze tygodnie pokazują jednak, że nowa usługa została przyjęta przychylnie" - mówi Maciej Wicha, szef do spraw rozwoju portalu Gazeta.pl.

Oczywiście nie zakładamy, że w krótkim czasie Archiwum portalu Gazeta.pl stanie się istotnym źródłem naszych wpływów. Niemniej jesteśmy zdecydowani je rozwijać. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości odpłatne treści w Internecie staną się normą i ważną częścią działalności portalu Gazeta.pl" - dodaje Maciej Wicha.

Do tekstów archiwalnych dotrzeć można za pośrednictwem wyszukiwarki umieszczonej na stronach portalu - w wynikach wyszukiwania prezentowane są zarówno teksty dostępne bez opłaty, jak i te, za które trzeba zapłacić (umieszczono przy nich ikonę kłódki).

Więcej informacji:

http://www.gazeta.pl