Płatna wymiana

Firma Yaga, dotychczas znana jako operator sieci peer-to-peer, przejęła serwis finansowy MagnaCash i planuje uruchomienie płatnego systemu wymiany plików.

Operator sieci peer-to-peer, firma Yaga, planuje uruchomienie płatnego systemu wymiany plików. W zrealizowaniu tego zamierzenia ma pomóc niedawne przejęcie serwisu MagnaCash. Przedstawiciele Yaga twierdzą, że ich nowa usługa pozwoli internautom bezpiecznie i anonimowo płacić za pobieranie danych (np. filmów, oprogramowania lub muzyki) z sieci.

Internautów - zdaniem przedstawicieli firmy - powinna zainteresować taka propozycja. Z ich analiz wynika, że wiele osób byłoby skłonne do płacenia za tego typu pliki, pod warunkiem że będą one szybko dostarczane. To miałaby zapewnić technologia peer-to-peer (system przeszukuje zasoby Internetu i umożliwia pobieranie żądanego pliku jednocześnie z kilku najkorzystniejszych lokalizacji).

Opłaty za usługę również będą regulowane przez Internet. Możliwy będzie wybór jednej z dwóch opcji: uiszczanie abonamentu lub płacenie za pobranie indywidualnych plików. Nie wiadomo na razie, ile będzie kosztowało korzystanie z serwisu.