Platforma komunikacyjna Google Wave powszechnie dostępna

Przedstawiciele koncernu Google poinformowali, że usługa Wave - sieciowa platforma do komunikacji i współpracy - jest dostępna dla każdego użytkownika, który zechce ją przetestować.

Możliwości Google Wave może samodzielnie sprawdzić każdy internauta - wystarczy do tego konto w usługach Google. Przy użyciu identyfikatora i hasła, z których na co dzień korzystamy do logowania się np. do poczty Gmail, możemy uzyskać dostęp do Wave po wejściu na stronę https://wave.google.com/.

Wczesna wersja usługi Google Wave została zaprezentowana w 2009 r. w czasie organizowanej przez Google konferencji I/O.

Platforma została przedstawiona przez twórców jako medium do komunikacji i wymiany korespondencji ze znajomymi oraz współpracy - wspólnej, jednoczesnej edycji dokumentów. Usługa integruje funkcjonalność klienta poczty elektronicznej, komunikatora internetowego, aplikacji do zarządzania obiegiem dokumentów i platformy blogowej, w związku z czym bywała określana mianem "szwajcarskiego scyzoryka wśród usług".

Przez wiele miesięcy dostęp do wersji beta Wave był ograniczony - aby go uzyskać, należało wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć prośbę o przyznanie konta. We wrześniu 2009 r. Google udostępniło Wave niektórym szkołom i przedsiębiorstwom.

Funkcjonalność Wave można dostosowywać do indywidualnych potrzeb, korzystając z wybranych rozszerzeń.

Google Wave - zobacz prezentację:

Platforma Google Wave wciąż jest rozwijana, o czym świadczy napis "labs" widoczny pod jej logotypem.