Plan Dialogu zrealizowany

Wrocławski Dialog zrealizował tegoroczny plan przyłączeń – do sieci operatora podłączono 133 tys. nowych abonentów. KGHM tymczasem zastanawia się nad zaciągnięciem nowego kredytu pod obsługę zadłużenia operatora lub przejęciem długu.

Wczoraj odbyło się spotkanie zarządu KGHM z analitykami, podczas którego poinformowano o planach refinansowania zadłużenia Telefonii Lokalnej. W grę wchodzi zaciągnięcie nowego kredytu pod obsługę istniejącego zadłużenia lub przeniesienie go w całości do bilansu KGHM. W tym ostatnim wypadku, przy jednoczesnym powodzeniu planu obniżenia kosztów przyłączeń w IV kw. br. o 5% w stosunku do trzech kwartałów 2001, od przyszłego roku możliwe byłoby osiągnięcie przez TL zysku EBITDA.

„Tym samym KGHM nie byłby zmuszony do dalszego bezpośredniego finansowania operatora w dotychczasowym zakresie” – powiedział Wojciech Marciniak, dyrektpor Centrum Informacji KGHM.

Sprawa musi przesądzić się do końca br. i prowadzone są w tej sprawie rozmowy z instytucjami finansowymi. Na razie jednak nie ma wiadomo, czy ewentualny kredyt będzie organizowany podobnie jak w maju br. przez PKO BP. Nie pojawiły się także żadne nowe informacje na temat planów sprzedaży TL lub nowego inwestora.

„O potencjalnym inwestorze można mówić w przeciągu roku. Gdyby ta sprawa się nie powiodła, wówczas rozważana będzie sprzedaż TL, najprawdopodobniej w połączeniu z udziałami KGHM w Polkomtelu” – powiedział Wojciech Marciniak.

W II kw. 2001 roku Telefonia Lokalna uruchomiła 40 tys. linii telefonicznych. Netto jest to więcej niż przyłączyły razem TP SA, Netia i El Net w tym samym czasie. Średni udział w rynku, w obszarach działania sieci, wynosi 40%, a w niektórych przekracza 60%. Wśród klientów DIALOGu jest wiele firm i instytucji. W nowopowstałym Wrocławskim Parku Biznesu, 80% firm korzysta z łączy DIALOGu, m.in. Siemens, ComputerLand, Vorwerk, Awangarda, Ultranet.

W tym roku w regionie Wrocław planowane jest podłączenie 53 tys. linii. Każdy, kto do 31 grudnia bieżącego roku podpisze umowę z DIALOGiem i wybierze taryfę PROFIT, PIONIER lub EFEKT, przez kolejnych 6 miesięcy zapłaci połowę abonamentu, tj. odpowiednio 13,5 zł netto (PROFIT i PIONIER) lub 17,5 zł netto (EFEKT).

Linie telefoniczne DIALOG działają od 1998 roku. Na wszystkich obszarach funkcjonowania operatora dzwoni już ponad 250 tys. telefonów. Z oferty podłączenia do Internetu korzysta 25 tys. klientów. Sieć szkieletowa DIALOGu jest połączona, za pomocą szybkiego łącza o przepustowości 34 Mb/s, z węzłem dostępowym Teleglobe.