Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piratem był klient, zapłaci właściciel

Właściciel pubu w Wielkiej Brytanii musi zapłacić 8 tys. funtów za naruszenie praw autorskich. Klient pubu, który skorzystał z udostępnionego w nim Internetu, pobrał piracką wersję filmu.

Właściciel lokalu został skazany w procesie cywilnym latem tego roku. Wcześniej jeden z jego klientów pobrał z Internetu piracką kopię filmu, korzystając z udostępnionego w pubie otwartego hotspotu. Policja, która dysponowała adresem IP hotspotu, z którego pobrano film, dotarła do pubu.

Okazało się, że dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości nie ma znaczenia, kto pobierał, ważne jest kto udostępnił łącze. Właściciela oskarżono o naruszenie praw autorskich i skazano na karę 8 tys. funtów.

W wypowiedzi dla serwisu ZDNet UK, Lilian Edwards, profesor prawa internetowego w Sheffield Law School powiedziała, że firmy, które udostępniają łącze internetowe za pośrednictwem otwartych hotspotów, teoretycznie nie mogą być odpowiedzialne za treści pobierane przez korzystających z nich użytkowników.

Jednym z powodów, dla którego skazano właściciela pubu są niejasności prawne regulujące działalność otwartych hotspotów Wi-Fi w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem przedstawiciela firmy The Cloud, dostawcy usług internetowych dla restauracji i pubów, która poinformowała o całym wydarzeniu i z której usług korzystał właściciel pubu, to pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii.

Nie podano, czy skazany właściciel, który nie zgodził się na ujawnienie nazwy pubu, będzie się odwoływać od wyroku.

Źródło: ZDNet UK