Piratem był klient, zapłaci właściciel

Właściciel pubu w Wielkiej Brytanii musi zapłacić 8 tys. funtów za naruszenie praw autorskich. Klient pubu, który skorzystał z udostępnionego w nim Internetu, pobrał piracką wersję filmu.

Właściciel lokalu został skazany w procesie cywilnym latem tego roku. Wcześniej jeden z jego klientów pobrał z Internetu piracką kopię filmu, korzystając z udostępnionego w pubie otwartego hotspotu. Policja, która dysponowała adresem IP hotspotu, z którego pobrano film, dotarła do pubu.

Okazało się, że dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości nie ma znaczenia, kto pobierał, ważne jest kto udostępnił łącze. Właściciela oskarżono o naruszenie praw autorskich i skazano na karę 8 tys. funtów.

W wypowiedzi dla serwisu ZDNet UK, Lilian Edwards, profesor prawa internetowego w Sheffield Law School powiedziała, że firmy, które udostępniają łącze internetowe za pośrednictwem otwartych hotspotów, teoretycznie nie mogą być odpowiedzialne za treści pobierane przez korzystających z nich użytkowników.

Jednym z powodów, dla którego skazano właściciela pubu są niejasności prawne regulujące działalność otwartych hotspotów Wi-Fi w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem przedstawiciela firmy The Cloud, dostawcy usług internetowych dla restauracji i pubów, która poinformowała o całym wydarzeniu i z której usług korzystał właściciel pubu, to pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii.

Nie podano, czy skazany właściciel, który nie zgodził się na ujawnienie nazwy pubu, będzie się odwoływać od wyroku.

Źródło: ZDNet UK