Pirat-szachista skazany na 5 lat

Ralph Blasek, zawodowy szachista i, jednocześnie, szef jednej z największych w Europie pirackich grup, został skazany przez niemiecki sąd na 5 lat więzienia. Sąd nie zgodził się na zawieszenie kary. $"To dla ciebie szach i mat, Blasek"$ - mówił patetycznie sędzia podczas ogłaszania wyroku.

Oskarżony został skazany za dystrybuowanie nielegalnego oprogramowania oraz nieuczciwą sprzedaż produktów Microsoftu. Owa nieuczciwa sprzedaż polegała na tym, że Blasek kupował 'edukacyjne' (czyli znacznie tańsze od zwykłych) wersje pakietu Office i sprzedawał je później użytkownikom 'nie-edukacyjnym' po znacznie wyższych cenach. W tym celu przepakowywał oprogramowanie i podmieniał licencje. Za sprawą jego kombinacji Microsoft stracił co najmniej 5,5 mln USD (według szacunków sądu).

Blasek uważany jest również za lidera ogromnej, międzynarodowej organizacji pirackiej, która powstała na początku lat 90-tych. Szacuje się, że grupa ta tylko w ciągu minionych kilku lat wyprodukowała nielegalne kopie programów o łącznej wartości przekraczającej 100 mln USD. Zdaniem policji, organizacja ta przez pewien czas produkowała nielegalne płyty w jednej z większych niemieckich wytwórni płyt CD.