Pirat - portret psychologiczny

Firma Mediarecovery pokusiła się o przygotowanie psychologicznych charakterystyk użytkowników - piratów komputerowych. "Antysystemowy anarchista", " Cichociemny guerilla", " Operator szalonej matrycy" - to tylko niektóre z portretów sporządzonych przez ekspertów ds. informatyki śledczej.

Mediarecovery trudni się tzw. informatyką śledczą - świadczy usługi w zakresie wyszukiwania i zwalczania przestępczości komputerowej. Pracownicy spółki wykonali do tej pory ok. 3 tys. różnego rodzaju ekspertyz, z czego ok. 10 procent dotyczyło piractwa komputerowego. W oparciu o zebrany materiał firma postanowiła przygotować portrety psychologiczne piratów, chociaż zastrzega, że przedstawione wnioski należy traktować "z przymrużeniem oka".

Sporządzone przez Mediarecovery charakterystyki (w kolejności alfabetycznej) przedstawiamy poniżej.

Aktualizator - posiada różne wersje tego samego programu (np. kolejne aktualizacje), kolekcjonuje też kopie tego samego filmu, różniące się pochodzeniem i jakością.

Antysystemowy anarchista - jednostka aspołeczna, fan muzyki punk, amator włamań na strony internetowe dużych firm; kopiuje z sieci aplikacje do tworzenia stron "o wydźwięku anarchistycznym", zbiera przepisy na bomby domowej roboty.

Cichociemny guerilla - jak podaje Mediarecovery "sprawia wrażenie bycia świadomym tego że to co robi jest nielegalne mimo to dalej kontynuuje ten przestępczy proceder w sposób ukryty do granic możliwości." Dba o ukrywanie cracków i kluczy do programów w różnych tajnych miejscach na dysku.

Kompresor - osoba ceniąca przestrzeń dyskową peceta: wszystkie programy i media skopiowane z Sieci natychmiast archiwizuje na nośnikach optycznych.

Maniakalny powielacz - "kopiuje wszystko co mu tylko wpadnie w ręce bez względu na to co i jakiej jakości"

No-life - amator gier komputerowych, których (oczywiście ściągniętych z Sieci) ma pokaźny zasób.

Operator szalonej matrycy - trudni się powielaniem pobranych z Internetu plików na skalę masową; w komputerze najczęściej ma więcej niż jedną nagrywarkę płyt.

Pedant - użytkownik ze skłonnością do precyzyjnego katalogowania posiadanych zasobów. Wszystkie jego płyty z "piratami" są nie tylko dokładnie opisane, ale często opatrzone są wydrukowanymi nalepkami, by mogły imitować oryginały.

Wesołek - miłośnik filmów komediowych, zdjęć, komiksów i dowcipów.

Więcej informacji: Mediarecovery