"Pieszo beta" na Mapach Google

W związku z okresem letnim, do Map Google Polska wprowadzono nową funkcjonalność: proponowanie trasy dla pieszych. Funkcja ta na razie dostępna jest w wersji beta.

Jak dotąd użytkownik Map, który chciał dowiedzieć się ile czasu potrzeba na przebycie odległości z punktu A do punktu B (czyli np. z Lublina do Lubartowa) mógł poznać tę wartość dla jazdy samochodem. Obecnie Google wprowadza nową funkcjonalność, czyli proponowanie trasy dla pieszych. Aby z niej skorzystać, wystarczy wpisać miejsce początkowe i docelowe w zakładce "Pokaż trasę".

Autorzy zastrzegają, że projekt znajduje się w fazie beta i wyświetlone wyniki podają przybliżone wartości dla odległości i czasu potrzebnego do ich pokonania. Jak czytamy na oficjalnym blogu Google Polska - "Ponadto, Mapy Google nie zawierają informacji na temat robót drogowych, mało znanych skrótów, obecności chodnika i wielu innych czynników, które mogą wpłynąć na komfort i szybkość Waszego marszu." Uruchomienie nowej opcji wiąże się z wprowadzeniem kilku innych zmian, które w ostatnim czasie pojawiły się na Google Mapy Polska (m.in. zmiany w kolorystyce czy wyszukiwaniu).

"Pieszo beta" na Mapach Google

Google Mapy Polska beta

Mapy Google dają również od dłuższego czasu możliwość wyświetlania na planie zdjęć oraz artykułów z Wikipedii. Użytkownicy z USA mogą natomiast cieszyć się takimi ciekawymi funkcjonalnościami jak sprawdzanie natężenia ruchu w danym stanie lub też skorzystać z opcji Street View.

Bardzo interesująco przedstawia się również oferta rodzimych lokalizatorów internetowych. Zumi.pl (produkt Onet.pl) oferuje swoim użytkownikom m.in. mapę banków, bankomatów jak również noclegów. Dla kierowców szczególnie przydatna może okazać się możliwość odnalezienia na mapie utrudnień w ruchu, czarnych punktów oraz ... fotoradarów. Pewnym minusem w stosunku do konkurencji (która oferuje zazwyczaj mapy świata) może być to, że Zumi ograniczone jest do mapy Polski. W maju lokalizator osiągną spory zasięg w sieci, równy 14,41 proc. (wg. Megapanel PBI/Gemius).

Również Docelu.pl stara się przyciągnąć użytkowników swoją ofertą. Podstawowym wyróżnikiem serwisu Docelu.pl ma być jego duża - bo licząca ponad milion firm i instytucji - baza danych. Oprócz możliwości wyszukania np. bankomatu, za pomocą Docelu.pl możemy znaleźć również ambasady, instytucje czy punkty obsługi pojazdów. Pewną niedogodnością jest sama metoda wyszukiwania tych punktów, która lokalizuje w odległości od 2-10 km od wybranego przez użytkownika punktu. Natomiast sporą zaletą mapy jest jej czas ładowania, który jest naprawdę krótki.