Pierwszy Hacker Rzeczypospolitej - może to Ty?

"Prawie 3 tygodnie przed oficjalnym terminem w Internecie pojawiły się wyniki matur. Nie jest pewne, w jaki sposób wypłynęły one z kuratorium - wiadomo tylko, że zostały skradzione ze źle zabezpieczonego serwera w Warszawie. Ze względu na dobro śledztwa dalsze szczegóły na razie nie zostaną ujawnione." Tak mógłby wyglądać oficjalny komunikat prasowy informujący o wycieku wyników matur. Co prawda powyższe słowa stanowią fikcję, ale... jak długo?

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie zdecydowała się sprawdzić, czy sytuacja opisana na początku tekstu mogłaby zaistnieć w rzeczywistości. Zdaniem przedstawicieli uczelni, żadna polska instytucja nie jest przygotowana na atak cyberprzestępców.

WSISiZ - we współpracy z Teleinformaticą oraz Interkamem - postanowiła ogłosić konkurs na Pierwszego Hackera Rzeczypospolitej. Jego celem ma być wyłonienie najlepiej posługującego się komputerem i oprogramowaniem młodego człowieka oraz uświadomienie społeczeństwu wpływu informatyki na wszystkie dziedziny współczesnego życia.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody: indeks uczelni oraz bezpłatne studia. Wśród pozostałych upominków można wymienić nagrody-niespodzianki - "HackPacki" ufundowane przez LG Electronics i Heyah.

Więcej informacji: witryna konkursu

Aktualizacja: 30 września 2005 16:38

Dziś, 30 września 2005 roku, miało miejsce oficjalne zakończenie konkursu na Pierwszego Hackera Rzeczpospolitej. Zwycięzcą został dwudziestojednoletni Krzysztof Sroka ps. "maquina". Interesuje się informatyką, ale również matematyką, muzyką jazzową i fantastyką.

Drugie miejsce zajął jego rówieśnik ps. "divide" zafascynowany dziedzinami z pogranicza nauk humanistycznych i ścisłych (sztuczną inteligencją, interakcją człowiek-maszyna) oraz bezpieczeństwem systemów komputerowych.

Do konkursu na Pierwszego Hackera Rzeczpospolitej wystartowało 3311 uczestników. I etap (9.06-10.07) polegał na odnalezieniu nauczyciela, który teoretycznie wykradł wyniki Nowej Matury - przeszło przez niego zaledwie 86 użytkowników. II etap (14.07-22.08) wiązał się z odczytaniem ukrytych słów na transparentach specjalnie do tego celu zorganizowanej manifestacji oraz z wyszukaniem dwóch liczb w "Bajkach robotów" Lema.

W czasie III etapu (1.09-12.09) należało przejąć serwer postawiony specjalnie na potrzeby konkursu, uruchomić na nim witrynę WWW działającą pod adresemhttp://pandora.withack.com i utrzymać ją do końca konkursu. Serwer nie posiadał żadnych niestandardowych zabezpieczeń, nie uruchomiono w nim firewalla, a wszyscy uczestnicy, którzy dostali się do ostatniego etapu, mieli przyznane uprawnienia do pracy w linii poleceń.

W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja konkursu na Pierwszego Hackera Rzeczypospolitej.

Aktualizacja: 09 sierpnia 2005 11:55

Rozpoczęła się druga część II etapu konkursu Pierwszy Hacker Rzeczypospolitej. Zmagania rozpoczną się od czytania "Bajek robotów" Lema, w których ukryte zostały dwie liczby. Liczby te będą zmiennymi w pierwszej potyczce.

Aktualizacja: 14 lipca 2005 08:50

W czwartek, 14 lipca o godzinie 11 odbędzie się pod gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Wspólna 30, Warszawa) manifestacja, będąca elementem zadania rozpoczynającego II etap konkursu - "Pierwszy Hacker Rzeczypospolitej".

Jak twierdzą organizatorzy, nowe zadania będą dość niekonwencjonalne. Opierając się na teorii, że prawdziwy Hacker nie spędza całego czasu tylko przed komputerem i wszędzie szuka klucza do rozwiązywania zagadek organizatorzy konkursu przygotowali dla uczestników dwa, specjalne zadania.

Manifestacja odbędzie sie "Przeciw zezwierzęceniu życia społecznego i politycznego w Polsce" Na transparentach umieszczone będą hasła a wśród nich zaznaczone litery, które stworzą hasło, jakie posłuży zawodnikom do rozwiązywania kolejnych zadań.

Przewidywany program manifestacj:

11.00 Odczytanie Odezwy "Zwierzenie ssaka"

11.30 Odczytanie listu od członków grupy "Wiemy lepiej" z Okinawy (odczyt po japońsku)

12.30 Zbieranie podpisów pod petycją ogólną oraz rozdawanie ulotek dotyczących odpowiedniego zachowania w przypadku pogryzienia przez Żubry.

13.00 Zakończenie manifestacji.

Życzymy miłej zabawy!

Aktualizacja: 20 czerwca 2005 15:22

Zakończył się pierwszy etap konkursu. Z 1053 uczestników w pierwszej godzinie prawidłową odpowiedź podała tylko jedna osoba, większości użytkowników jednak znalezienie rozwiązania zajęło najwyżej kilka godzin.

Z drugim zadaniem o treści "Szukasz czegoś? Znajdź to, co nie jest ani duże, ani małe, ale ma w środku dużo małego a na końcu jedno duże. Reszta nie gra roli. Użyj tego, co jest używane regularnie z ekspresją." wielu uczestników nie było w stanie sobie poradzić. Ci, którym się powiodło, przechodzili na stronę z zaszyfrowanymi wynikami matury oraz - również zaszyfrowanym - kodem niezbędnym do zaliczenia zadania.

Oto dziesiątka najlepszych w konkursie na "Pierwszego Hackera Rzeczypospolitej":

1. sify - 24 punkty

2. maquina - 23 punkty

3. ROMeeO - 23 punkty

4. snooty - 22 punkty

5. Yezu - 22 punkty

6. roscoe - 22 punkty

7. Lolitka - 22 punkty

8. Qnick - 22 punktów

9. NiceBoy - 21 punktów

10. Th0r - 21 punktów