Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Pierwszy Hacker Rzeczypospolitej - może to Ty?

"Prawie 3 tygodnie przed oficjalnym terminem w Internecie pojawiły się wyniki matur. Nie jest pewne, w jaki sposób wypłynęły one z kuratorium - wiadomo tylko, że zostały skradzione ze źle zabezpieczonego serwera w Warszawie. Ze względu na dobro śledztwa dalsze szczegóły na razie nie zostaną ujawnione." Tak mógłby wyglądać oficjalny komunikat prasowy informujący o wycieku wyników matur. Co prawda powyższe słowa stanowią fikcję, ale... jak długo?

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie zdecydowała się sprawdzić, czy sytuacja opisana na początku tekstu mogłaby zaistnieć w rzeczywistości. Zdaniem przedstawicieli uczelni, żadna polska instytucja nie jest przygotowana na atak cyberprzestępców.

WSISiZ - we współpracy z Teleinformaticą oraz Interkamem - postanowiła ogłosić konkurs na Pierwszego Hackera Rzeczypospolitej. Jego celem ma być wyłonienie najlepiej posługującego się komputerem i oprogramowaniem młodego człowieka oraz uświadomienie społeczeństwu wpływu informatyki na wszystkie dziedziny współczesnego życia.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody: indeks uczelni oraz bezpłatne studia. Wśród pozostałych upominków można wymienić nagrody-niespodzianki - "HackPacki" ufundowane przez LG Electronics i Heyah.

Więcej informacji: witryna konkursu

Aktualizacja: 30 września 2005 16:38

Dziś, 30 września 2005 roku, miało miejsce oficjalne zakończenie konkursu na Pierwszego Hackera Rzeczpospolitej. Zwycięzcą został dwudziestojednoletni Krzysztof Sroka ps. "maquina". Interesuje się informatyką, ale również matematyką, muzyką jazzową i fantastyką.

Drugie miejsce zajął jego rówieśnik ps. "divide" zafascynowany dziedzinami z pogranicza nauk humanistycznych i ścisłych (sztuczną inteligencją, interakcją człowiek-maszyna) oraz bezpieczeństwem systemów komputerowych.

Do konkursu na Pierwszego Hackera Rzeczpospolitej wystartowało 3311 uczestników. I etap (9.06-10.07) polegał na odnalezieniu nauczyciela, który teoretycznie wykradł wyniki Nowej Matury - przeszło przez niego zaledwie 86 użytkowników. II etap (14.07-22.08) wiązał się z odczytaniem ukrytych słów na transparentach specjalnie do tego celu zorganizowanej manifestacji oraz z wyszukaniem dwóch liczb w "Bajkach robotów" Lema.

W czasie III etapu (1.09-12.09) należało przejąć serwer postawiony specjalnie na potrzeby konkursu, uruchomić na nim witrynę WWW działającą pod adresemhttp://pandora.withack.com i utrzymać ją do końca konkursu. Serwer nie posiadał żadnych niestandardowych zabezpieczeń, nie uruchomiono w nim firewalla, a wszyscy uczestnicy, którzy dostali się do ostatniego etapu, mieli przyznane uprawnienia do pracy w linii poleceń.

W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja konkursu na Pierwszego Hackera Rzeczypospolitej.

Aktualizacja: 09 sierpnia 2005 11:55

Rozpoczęła się druga część II etapu konkursu Pierwszy Hacker Rzeczypospolitej. Zmagania rozpoczną się od czytania "Bajek robotów" Lema, w których ukryte zostały dwie liczby. Liczby te będą zmiennymi w pierwszej potyczce.

Aktualizacja: 14 lipca 2005 08:50

W czwartek, 14 lipca o godzinie 11 odbędzie się pod gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Wspólna 30, Warszawa) manifestacja, będąca elementem zadania rozpoczynającego II etap konkursu - "Pierwszy Hacker Rzeczypospolitej".

Jak twierdzą organizatorzy, nowe zadania będą dość niekonwencjonalne. Opierając się na teorii, że prawdziwy Hacker nie spędza całego czasu tylko przed komputerem i wszędzie szuka klucza do rozwiązywania zagadek organizatorzy konkursu przygotowali dla uczestników dwa, specjalne zadania.

Manifestacja odbędzie sie "Przeciw zezwierzęceniu życia społecznego i politycznego w Polsce" Na transparentach umieszczone będą hasła a wśród nich zaznaczone litery, które stworzą hasło, jakie posłuży zawodnikom do rozwiązywania kolejnych zadań.

Przewidywany program manifestacj:

11.00 Odczytanie Odezwy "Zwierzenie ssaka"

11.30 Odczytanie listu od członków grupy "Wiemy lepiej" z Okinawy (odczyt po japońsku)

12.30 Zbieranie podpisów pod petycją ogólną oraz rozdawanie ulotek dotyczących odpowiedniego zachowania w przypadku pogryzienia przez Żubry.

13.00 Zakończenie manifestacji.

Życzymy miłej zabawy!

Aktualizacja: 20 czerwca 2005 15:22

Zakończył się pierwszy etap konkursu. Z 1053 uczestników w pierwszej godzinie prawidłową odpowiedź podała tylko jedna osoba, większości użytkowników jednak znalezienie rozwiązania zajęło najwyżej kilka godzin.

Z drugim zadaniem o treści "Szukasz czegoś? Znajdź to, co nie jest ani duże, ani małe, ale ma w środku dużo małego a na końcu jedno duże. Reszta nie gra roli. Użyj tego, co jest używane regularnie z ekspresją." wielu uczestników nie było w stanie sobie poradzić. Ci, którym się powiodło, przechodzili na stronę z zaszyfrowanymi wynikami matury oraz - również zaszyfrowanym - kodem niezbędnym do zaliczenia zadania.

Oto dziesiątka najlepszych w konkursie na "Pierwszego Hackera Rzeczypospolitej":

1. sify - 24 punkty

2. maquina - 23 punkty

3. ROMeeO - 23 punkty

4. snooty - 22 punkty

5. Yezu - 22 punkty

6. roscoe - 22 punkty

7. Lolitka - 22 punkty

8. Qnick - 22 punktów

9. NiceBoy - 21 punktów

10. Th0r - 21 punktów