Pierwsze hot spoty na Podlasiu w listopadzie

Za dwa tygodnie w kilku pierwszych podlaskich gminach uruchomione zostaną czytelnie internetowe z bezprzewodowym dostępem do Internetu Wi-Fi – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Czytelnie powstaną w ramach realizacji programu "Ikonka".

Program ma pomóc w popularyzacji Internetu w województwie uznawanym za jedno z najbiedniejszych w Polsce. Punkty dostępu do Internetu powstaną w gminnych bibliotekach oraz ośrodkach kultury i ewentualnie w innych miejscach wybranych przez poszczególne gminy.

Samorządy mają ponieść jedynie koszty użytkowania Internetu, natomiast wyboru operatora usługi muszą dokonać same. W ramach programu rozpocząć się mają szkolenia dla bibliotekarzy. "Ikonka" gwarantować będzie również dostęp do oprogramowania.

Zdaniem Wojciecha Szewki wiceministra Nauki i Informatyzacji, tylko w dwóch podlaskich gminach jest problem z uruchomieniem takich czytelni internetowych. "Tam nie ma możliwości podłączenia się do Internetu. Spróbujemy znaleźć inne rozwiązanie" - zaznaczył Szewko w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.