Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Pieniądze to nie wszystko

Ani Skarbnik, ani jakakolwiek wersja Mojego konta - aplikacji do prowadzenia własnej rachunkowości niezależnych od banków i serwisów internetowych - nie ma szans na przeżycie nawet dnia w świecie zintegrowanych systemów finansowych.

Ani Skarbnik, ani jakakolwiek wersja Mojego konta - aplikacji do prowadzenia własnej rachunkowości niezależnych od banków i serwisów internetowych - nie ma szans na przeżycie nawet dnia w świecie zintegrowanych systemów finansowych.

Próżne są również nadzieje Moich rachunków na zawładnięcie sercami i portfelami aktywnych Polaków. Klucze do ich pieniędzy trzyma bowiem w rękach jedna instytucja - polski bank.

Dzisiaj inwestorzy nie wierzą ani Bankierowi, ani Expanderowi - wynika z najnowszych badań SMG/KRC. Inwestorzy, o których w pierwszym rzędzie zabiegają serwisy finansowe, producenci oprogramowania czy banki w Polsce. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich decyzje mają w większości wydarzenia nie związane bezpośrednio z rynkiem finansowym, a tym samym dostarczane przez Expandera, Parkiet czy Bankier. Kiedy zatem będą miały? Wówczas, gdy systemy posiadane obecnie przez różnych właścicieli - Lukas Bank, Softbank i InsERT - będą w pełni zintegrowane.

Pieniądze to nie wszystko

Zwyczajnie, po amerykańsku

"Podstawową przeszkodą w rozwoju rynku programów finansowych w Polsce jest niejednolity system bankowy i brak standardów. Dotychczas żaden polski bank nie wprowadził np. możliwości przenoszenia przelewów na dyskietkę. Banki nie interesują się takimi programami" - mówi Robert Knypl ze Studia JZK. W USA większość banków udostępnia informacje w formacie Quicken Interchange Format (QIF), który jest bez problemu odczytywany przez programy do zarządzania finansami. W Polsce żaden bank nie podaje danych w formacie QIF.

Jednak Sebastian Łuczak z Pekao SA z dużym optymizmem podchodzi do pomysłu integrowania systemów bankowości internetowej z aplikacjami typu Microsoft Money. "Chętnie nieodpłatnie udostępnilibyśmy pomoc techniczną i wszelkie informacje firmie, która chciałaby dostosować swoje oprogramowanie do naszego banku. Na razie nie prowadzimy poważnych rozmów z producentami tego typu oprogramowania. Ale z pewnością nie chcielibyśmy zastąpić możliwości łączenia z bankiem przez przeglądarkę łączeniem przez jakąkolwiek aplikację. Dla nas podstawowe znaczenie ma łatwość dostępu do konta internetowego".

Piotr Gajdziński z Wielkopolskiego Banku Kredytowego także jest zwolennikiem udostępniania właścicielom kont internetowych dodatkowych narzędzi zarządzania finansami, choć - jego zdaniem - na to jest jeszcze za wcześnie. "Na razie rynek odbiorców takich serwisów jest niewielki. Obecnie z naszych usług elektronicznych korzysta 100 tys. klientów i uważam, że gdyby dzisiaj istniała możliwość współpracy naszego systemu z aplikacją będącą polskim odpowiednikiem Microsoft Money, skorzystałoby z niej ok. 5-10 tys. osób" - mówi.

Możliwością współpracy z systemami bankowymi dysponuje tworzona przez firmę Timsi aplikacja Moje pieniądze, która - zdaniem Szymona Szczepanowskiego, przedstawiciela producenta - "może stać się narzędziem do poszerzenia współpracy banku z posiadaczem rachunku. Jeszcze nie wiadomo z jakimi bankami Timsi będzie współpracować. Banki będą mogły wykorzystywać nasze oprogramowanie w celach marketingowych, m.in. uzyskiwać dodatkowe informacje dzięki umieszczonej w nich ankiecie.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.