Pięć milionów kont w WP

W ciągu trzech miesięcy internauci założyli w Wirtualnej Polsce ponad 600 tysięcy kont pocztowych. Dzięki temu WP jako pierwsza wśród Polskich portali internetowych przekroczyła liczbę 5 milionów kont pocztowych. WP nie informuje jednak ile kont pocztowych założonych na jej serwerach jest w rzeczywistości wykorzystywanych.

W październiku internauci zakładali w WP średnio ponad 9 tysięcy kont e-mail dziennie. Od około dwóch tygodni portal oferuje swoim użytkownikom także konta płatne. Liczba 5 milionów użytkowników kont pocztowych odnosi się zarówno do kont bezpłatnych jak i płatnych. Ponieważ te ostatnie oferowane są dopiero od niedawna, ich liczba w porównaniu z liczbą bezpłatnych kont oferowanych od lat kilku, jest znikoma. Jak twierdzi jednak Marcin Strzałkowski, kierownik działu sprzedaży dla klientów indywidualnych w WP, już kilka procent użytkowników bezpłatnych kont pocztowych zdecydowało się na wykupienie konta płatnego o podwyższonym standardzie.

Tymczasem w portalu Onet.pl, który nadal dzierży mocną, pierwszą pozycję jeśli chodzi o "ogladalność", założonych zostało 3,7 mln kont pocztowych. Portal nie chce natomiast ujawniać ilości komercyjnych kont pocztowych, jakie oferuje już od kilku lat.

Z kolei Interia.pl może pochwalić się 2,6 mln zarejestrowanych kont pocztowych. Ponieważ serwis płatnych kont e-mailowych portal uruchomił dopiero w ubiegłym tygodniu, za wcześnie jeszcze mówić o szacunkowej choćby liczbie ich użytkowników, tym bardziej, że Interia zaoferowała potencjalnym klientom dwutygodniowy bezpłatny okres testowy.

Z danych udostępnionych przez portal gazeta.pl wynika, że zarejestrowano w nim około 500 tys bezpłatnych kont pocztowych. Portal nie oferuje płatnych usług pocztowych.

Portal Hoga.pl dotychczas oferuje wyłącznie bezpłatne konta pocztowe, których zarejestrowano 350 tys. Hoga zapowiada jednak, że niebawem wprowadzi nowy, zmodernizowany serwis kont pocztowych i w związku z tym liczy na znaczny wzrost liczby kont pocztowych. Przedstawiciele firmy nie chcieli nam jednak powiedzieć, czy nowe konta e-mailowe będą płatne, czy też nadal pozostaną bezpłatne.

Najmniej, bo około 80 tys. zarejestrowanych kont pocztowych ma kolejny, należący do czołówki polskich portali, a mianowicie Panorama Firm.

Jak twierdzą jednak specjaliści, liczba założonych kont pocztowych nie jest zbyt miarodajna. Dla przykładu Wirtualna Polska wymaga od internautów posiadania konta pocztowego na serwerze WP, jeśli chcą oni brać udział w konkursach i zabawach organizowanych przez portal. Takie działania, których nie praktykują inne portale, mogą powodować zakładanie licznych kont, które w rzeczywistości nie są później wykorzystywane i pozostają "martwymi". Najbardziej miarodajną wartością jest więc ilość kont "żywych", czyli takich z których internauci korzystają w miarę regularnie.