Piątkowy przegląd prasy

W ciągu dwóch miesięcy Bruksela poinformuje, czy oskarży Microsoft o stosowanie praktyk monopolistycznych. Rozmowa z wiceministrem infrastruktury, Krzysztofem Hellerem na temat opóźnień związanych z liberalizacją rynku połączeń międzynarodowych. Dziś mija termin składania odpowiedzi na zapytania ofertowe w sprawie budowy systemu informatycznego dla PKO BP. Zmiany w zarządzie Softbanku – Aleksandra Lesza zastąpi Mirosław Szturmowicz.

GAZETA WYBORCZA

Microsoft - Bruksela 0:1Informatyczny potentat z Redmond pod naciskiem Komisji Europejskiej i państw Piętnastki, zgodził się zmienić swój system informatyczny NET Passport tak, aby umożliwić ochronę danych osobowych. To jednak nie koniec "rozgrywki"; w ciągu dwóch miesięcy Bruksela ma poinformować, czy oskarży Microsoft o stosowanie praktyk monopolistycznych. (s. 24)

Kawiarenka karana za piratówLondyński sąd uznał kawiarenkę internetową EasyInternet Cafe winną naruszenia praw autorskich. Pozwalała ona bowiem użytkownikom na ściąganie z Internetu plików muzycznych, a następnie nagrywanie ich na CD. (s. 24)

Ja nie usprawiedliwiamObszerny wywiad z wiceministrem infrastruktury, Krzysztofem Hellerem, który mówi m.in., że dopiero w połowie grudnia poinformowano go, że problem TP SA w związku z liberalizacją od 1 stycznia rynku połączeń międzynarodowych, może mieć poważne konsekwencje. Heller spodziewał się, że mogą być niewielkie opóźnienia, ale nie aż takie. (s. 24)

RZECZPOSPOLITA

Dziś odpowiedź na 19 zaproszeńDo dzisiaj, czyli do 31 stycznia firmy zainteresowane budową systemu informatycznego dla PKO BP, którego wartość szacuje się na kwotę od 0,5 do 2 mld zł, mogły składać odpowiedzi na zapytania ofertowe. Zapytania takie bank skierował na początku grudnia 2002 r. do 19 firm zagranicznych i polskich. (s. B3)

PULS BIZNESU

Już w lutym Softbank będzie mieć nowy zarządPrezes i założyciel Softbanku, jednej z największych polskich firm IT, do połowy lutego odda władzę Mirosławowi Szturmowiczowi, obecnemu wiceprezesowi Prokomu. Lesz zostawia spółkę w opłakanym stanie, ale z nadal silna marką. (s. 8)

Cesky Telekom będzie państwowy...Wszystko wskazuje na to, że rząd Czech poczeka do 2005 roku ze sprzedażą swoich udziałów w Ceskim Telekomie. Do tego czasu koncern może dokupić pozostały pakiet akcji w operatorze mobilnym, Eurotelu, co zwiększyłoby jego wartość. (s. 11)