Piątkowy przegląd prasy

Być może jeszcze dziś poznamy jeden lub dwa podmioty, które NBP zaprosi do dalszych negocjacji w sprawie sprzedaży Telbanku. W styczniu ze stanowiskiem prezesa Softbanku pożegna się jego założyciel Aleksander Lesz. Niedawni monopoliści telekomunikacyjni Europy Środkowej, muszą szybko zmienić sposób działania. Ster-Projekt zamierza wystartować do przetargu na informatyzację PKO BP

GAZETA WYBORCZA

Będą masowe zwolnienia?

"Gazeta Wyborcza" za francuskim dziennikiem "Le Figaro", który z kolei powołuje się na informację związków zawodowych, informuje że France Telecom chce zwolnić 450 tys. pracowników. Konsorcjum zaprzecza jednak tym doniesieniom i przyznaje, że zamierza zwolnić 10% swojego stanu osobowego, czyli 20 tys. osób. (s. 27)

Swój człowiek

Już w styczniu ze stanowiskiem prezesa Softbanku pożegna się jego założyciel Aleksander Lesz. Według informacji "Gazety", niemal pewnym, kandydatem na jego następcę jest Mirosław Szturmowicz – wiceprezes Prokomu, wcześniej dyrektor generalny . (s. 32)

RZECZPOSPOLITA

Przystosowanie do życia

Cesky Telekom, Matav i TP SA – niedawni monopoliści telekomunikacyjni Europy Środkowej, muszą szybko zmienić sposób działania. Liberalizacja rynku oraz konkurencja ze strony operatorów komórkowych sprawiły, że wśród środkowoeuropejskich firm telekomunikacyjnych, tylko węgierski Matav zdołał zrekompensować spadek przychodów z usług głosowych, wzrostem przychodów z transmisji danych, dzierżawy łącz i usług inteligentnych. (s. B 5)

PRAWO I GOSPODARKA

Teleinformatyka

Tak zatytułowana jest specjalna wkładka do dzisiejszego wydania "Prawa i Gospodarki", w niej m.in. o zainteresowaniu firm sektora IT małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz rozmowa z wiceprezesem Elektrim Telekomunikacja – prof. Marianem Dąbrowskim.

PARKIET

Ster-Projekt wystartuje do PKO BP

Spółka zamierza wystartować do przetargu na informatyzację PKO BP. Poza tym firma ma inne ambitne plany. Jeżeli Ster-Projekt przejmie 2-4 spółki z którymi w tej sprawie prowadzi rozmowy, stanie się trzecią firmą IT na polskim rynku. (s. 3)

PULS BIZNESU

Nowe oferty na Telbank

Sprzedawany przez NBP Telbank został za nisko wyceniony przez inwestorów, w związku z czym zarządzono dogrywkę. Chętni do jego przejęcia złożyli wyższe oferty. Być może jeszcze dziś poznamy jednego lub dwóch graczy, którzy przejdą do dalszej fazy rozgrywek. (s. 3)