Piątkowy przegląd prasy

Vivendi nie chce 15 mld USD. RMF FM zamierza wejść na rynek telewizyjny. URTiP chce szybkiego porozumienia TP SA i operatorów komórkowych. Cena Telbanku prawdopodobnie nie przekroczy 200 mln zł.

GAZETA WYBORCZA

Vivendi nie chce 15 mld USD

Konsorcjum, na czele którego stoi miliarder Marvin Davis, zaproponowało 15 mld USD za amerykańskie spółki Vivedi Universal. Strony przeprowadziły już wstępne rozmowy. Konsorcjum jest zainteresowane przejęciem Universal Studios, wytwórni muzycznej Universal Music, sieci kablowych USA Networks i należących do Universalu parków rozrywki. Zadłużone na 19 mld USD Vivendi odrzuciło jednak ofertę. Koncern jeszcze nie zdecydował, co się stanie z jego amerykańskimi firmami. (s. 27)

Kiedy powrót koniunktury

Eksperci organizacji OECD, zrzeszającej 30 najlepiej rozwiniętych krajów świata, opracowali raport, z którego wynika, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się szybkiej poprawy koniunktury gospodarczej. Średnie tempo wzrostu w przyszłym roku nie przekroczy 2,2%. Dla Polski prognozowane jest 2,5%. Poprawa sytuacji jest spodziewana dopiero w 2004 r. lub pod koniec przyszłego roku. (s. 28)

RZECZPOSPOLITA

Tańsze połączenia potrzebne od zaraz

TP SA prowadzi rozmowy z operatorami sieci komórkowych w sprawie obniżenia stawek w rozliczeniach za połączenia z sieci stacjonarnej do sieci komórkowych. Plus GSM i Era utrzymują jednak, że TP SA żąda jedynie zmniejszenia opłat, jakie wnosi na rzecz operatorów komórkowych, sama nie chcąc obniżyć marży. Witold Graboś, prezes URTiP, stwierdził, że w najbliższych daniach strony muszą dojść do porozumienia. Na warunki TP SA przystała na razie jedynie kontrolowana przez operatora Idea. (s. B3)

Centrast ma upoważnienie

Minister Gospodarki na wniosek NBP upoważnił spółkę Centrast do wydawania zaświadczeń certyfikacyjnych na potrzeby podpisu elektronicznego. Rozpatrywane są wnioski pozostałych chętnych do świadczenia takich usług - spółek Signet (TP Internet), Unizeto i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. (s. B7)

PULS BIZNESU

RMF chce mieć stację telewizyjną

Krakowska RMF FM chce wejść na rynek telewizyjny. Stacja ma koncesję na nadawanie satelitarne, rozważa jednocześnie zakup stacji naziemnej, np. TV4. RMF musi się spieszyć. Inwestycje telewizyjne planuje także Agora. (s. 6).

Telbank za 200 mln zł

Dziś upływa termin składania ofert na zakup akcji spółki Telbank. Do NBP trafiły już oferty Enterprise Investors, Bancroft oraz Tel-Energo uważanego za faworyta. Cena Telbanku prawdopodobnie nie przekroczy 200 mln zł. (s. 9)