Piątkowy przegląd prasy

Skarb Państwa nie powinien obejmować udziałów w spółkach telekomunikacyjnych w zamian za umorzenie rat koncesyjnych. TP SA zapowiada dalsze obniżanie cen połączeń do sieci komórkowych.

GAZETA WYBORCZA

Pomoc dla operatorów

Skarb Państwa nie powinien obejmować udziałów w spółkach telekomunikacyjnych w zamian za umorzenie rat koncesyjnych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiada się podkomisja sejmowa rozpatrująca rządowy projekt restrukturyzacji opłat koncesyjnych. Odroczone płatności staną się wymagalne po 1 stycznia 2003 r. (s. 30)

Cegetel nie dla Brytyjczyków?

Vivendi Universal zamierza sprzedać udziały w spółce usług komunalnych Vivendi Environment. Koncern chce uzyskać środki na zakup kolejnego pakietu akcji spółki Cegetel, kontrolującej jedną z największych we Francji sieci telefonii komórkowej. O Cegetela walczy także brytyjski Vodafone, który za przejęcie akcji od SBC i BT Group – pozostałych udziałowców spółki – zaoferował 13 mld euro. (s. 31)

RZECZPOSPOLITA

TP SA będzie negocjować z Erą i Plusem

Prezes Telekomunikacji Polskiej, Marek Józefiak, zapowiedział dalsze obniżanie cen połączeń do sieci komórkowych. We wtorek Sąd Antymonopolowy uchylił decyzję prezesa URTiP w sprawie obniżenia stawek międzyoperatorskich za połączenia z sieci komórkowych do stacjonarnych. Zarząd TP SA liczy teraz, że Era i Plus GSM usiądą do stołu i wynegocjują zasady obniżki. TP SA żąda jednocześnie od PTC wstrzymania reklamy głoszącej, że Era to jedyna sieć rozliczająca połączenia z dokładnością do sekundy. (s. B3)

PULS BIZNESU

Słabsze prognozy operatorów

Grupa BT zanotowała 4,66 mld GBP przychodu. Brytyjski operator, mimo lepszych wyników kwartalnych, obniżył prognozę wzrostu. Zysk netto NTT DoCoMo, największego japońskiego operatora komórkowego, w I półroczu wyniósł zaledwie 34 mln USD. Spadek wynika ze strat, jakie przynoszą zagraniczne inwestycje spółki. (s. 13)