Piątkowy przegląd prasy

TP SA wprowadzi pakiety minutowe w ruchu lokalnym i międzymiastowym. W przyszłym tygodniu Netia zakończy proces zamiany długu na akcje spółki. Prawdopodobnie już dzisiaj Prokom i Softbank poinformują o zawarciu ostatecznej umowy.

GAZETA WYBORCZA

Za dużo władzy

Rzecznik praw obywatelskich może zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego Ustawę o radiofonii i telewizji. Według Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) ustawa daje zbyt szerokie, niekonstytucyjne uprawnienia Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Rada w opinii SDP zamiast „stać na straży prawa do informacji i interesu publicznego”, staje się kolejnym organem sprawującym władzę nad mediami. (s. 26)

Firmy toną w długach

W III kw. br. w skali globalnej firmy nie wywiązały się ze spłaty 46,3 mld USD długów – stwierdza raport Standard & Poor’s. Liderem jest oczywiście upadły WorldCom. (s. 29)

RZECZPOSPOLITA

TP SA liczy na wzrost przychodów

Operator wzorem France Telecom poszerzy ofertę usług przedpłaconych. Oprócz pakietów internetowych TP SA wprowadzi pakiety minutowe w ruchu lokalnym i międzymiastowym. Firma będzie także zarabiać na drukowaniu i rozprowadzaniu faktur wystawianych abonentom sieci Idea.

PRAWO I GOSPODARKA

Rośnie liczba kart Visa

Ponad 21 tys. banków na świecie wydało już ponad 1,2 mld różnych kart Visa. Wartość transakcji realizowanych za pomocą kart tego systemu w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła do 2,3 bln USD.

(s. I 1)

PULS BIZNESU

Prokom ma Softbank

Prawdopodobnie już dzisiaj spółki poinformują o zawarciu ostatecznej umowy. O cenie, za jaką Prokom nabędzie do 33% walorów Softbanku, zadecyduje rynek, ale sprzedający akcje Aleksander Lesz otrzyma dodatkową premię.

Nowe życie Netii

W przyszłym tygodniu zakończy się proces zamiany długu na akcje spółki. Zobowiązania będą już niewielkie, a w firmowej kasie pozostanie gotówka na inwestycje – twierdzi Wojciech Mądalski, prezes spółki.

Stacjonarny GTS

Kontrolowana przez rosyjską grupę Menatep firma GTS, która przejęła część aktywów upadłego KPNQuest, zamierza wejść na polski rynek telefonii stacjonarnej. Według nieoficjalnych informacji należąca do Menatep spółka Antel zaoferuje także przejęcie pakietu kontrolnego Telbanku. (s. 4)