Piątkowy Przegląd Prasy

Megaprzetarg na dostawy pracowni internetowych dla szkół zakończony - wpłynęło bardzo mało ofert, a zwycięzcy są z góry znani. NBP uruchomił główny urząd certyfikacji podpisów elektronicznych. Telekomunikacja Kolejowa połączyła sieć telekomunikacyjną z ukraińskim operatorem Eurotranstelecom. Nokia i Motorola, najwięksi gracze na rynku telefonów komórkowych, powiększają przewagę nad konkurentami. O nieuczciwą zmowę cenową są podejrzewane francuskie firmy telekomunikacyjne. Bezprzewodowy internet w przenośnej konsoli. Biznes pod znakiem pingwina.

PULS BIZNESU

Firmy ratują 250 mln zł

W przetargu na dostawy prawie 70 tys. komputerów dla szkół wpłynęło łącznie zaledwie osiem ofert na cztery tury (przetarg obszarowo podzielony na regiony), czyli po dwóch oferentów na jeden region. W każdym regionie integratorzy zaproponowali po jednej marce komputerów więc łatwo wskazać zwycięzców: Action, NTT, Optimus i Incom. Kontrakty trzeba zrealizować do 20 grudnia. Jeśli oczywiście przetargi nie zostaną unieważnione, tak jak wiele poprzednich.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=2289&guid=332B1DC9-0147-427E-9FE4-550E92A6F1FC

Kolejowy telekom łączy ze Wschodem

Telekomunikacja Kolejowa połączyła sieć telekomunikacyjną z ukraińskim operatorem Eurotranstelecom. Według TK, połączenie o przepustowości 2,5 Gb/s to jedno z pierwszych komercyjnych połączeń telekomunikacyjnych w kierunku wschodnim

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=7351&guid=F6EE31D3-C51E-4C9E-9FEF-483DB74AFD21 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Konik z Internetu

Dzięki sieci błyskawicznie sprzedano ponad sto tysięcy wejściówek na dzisiejszy koncert Jeana-Michela Jarre'a. Ta forma dystrybucji to ułatwienie nie tylko dla fanów muzyki, ale i dla osób, które na nich świetnie zarabiają. Więcej

Podejrzenia o zmowę

O nieuczciwą zmowę cenową są podejrzewane francuskie firmy telekomunikacyjne. - Jeśli zarzuty się potwierdzą, operatorzy zostaną ukarani. Jeśli nie, trzeba to jasno powiedzieć - uważa Thierry Breton, minister finansów Francji. Więcej

Nokia i Motorola chcą podbić Azję

200 mln nowych klientów z Chin chce pozyskać w ciągu trzech lat Nokia. Motorola, konkurent fińskiej firmy, zapowiada ekspansję w Indiach. Więcej

PARKIET

Połowa tortu dla Nokii i Motoroli

Nokia i Motorola, najwięksi gracze na rynku telefonów komórkowych, powiększają przewagę nad konkurentami. W drugim kwartale koncerny sprzedały razem prawie 95 milionów aparatów, czyli niemal tyle, ile wszyscy rywale razem wzięci.

http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=396219 (dostęp płatny)

GAZETA.PL

NBP uruchomił główny urząd certyfikacji podpisów elektronicznych

NBP uruchomił główny urząd certyfikacji podpisów elektronicznych

Narodowy Bank Polski uruchomił Narodowe Centrum Certyfikacji. Będzie ono głównym urzędem w infrastrukturze związanej z bezpiecznym podpisem elektronicznym.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2885916.html

Świetna sprzedaż komórek

Producenci telefonów komórkowych sprzedali ich w II kwartale 190,5 mln, o 21,6 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z danych firmy analitycznej Gartner Dataquest.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2885908.html

Bezprzewodowy internet w przenośnej konsoli

Możliwości przenośnej konsoli do gier PlayStation Portable zostały poważnie poszerzone. Sony udostępniło nową wersję oprogramowania, które pozwala na przeglądanie stron internetowych na czterocalowym monitorze urządzenia.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2884960.html

GAZETA PRAWNA

Pod znakiem Pingwina

Rozmowa Cezarym Cichockim, właścicielem przedsiębiorstwa Cyber Service. - Firma Cyber Service jest twórcą oprogramowania OpenBiz Linux. Co to znaczy?

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1531&dok=1531.28.99.2.22.1.0.1.htm