Piątkowy Przegląd Prasy

TPV Technology, największy na świecie producent monitorów na zamówienie, przejmie od holenderskiego Philipsa produkcję monitorów do komputerów osobistych, wartą 358 mln USD (1,12 mld zł). Symantec, największy na świecie producent oprogramowania antywirusowego, kupi Veritas, producenta z branży software. TP S.A. nie stosowała zakazanej klauzuli Wierzyciele Elektrimu znów uderzyli pięścią w stół. Sejm uchwalił 22 proc. VAT na internet.

PULS BIZNESU

DT sprzedaje część MTS

Deutsche Telekom (DT) sprzeda 12 proc. akcji notowanego na amerykańskiej giełdzie największego rosyjskiego operatora sieci komórkowych MTS (Mobile TeleSystems). Transakcja wyceniana jest na 1,5 mld EUR (6,25 mld zł).

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=322999 (dostęp płatny)

Monitory Philipsa w chińskie ręce

TPV Technology, największy na świecie producent monitorów na zamówienie, przejmie od holenderskiego Philipsa produkcję monitorów do komputerów osobistych, wartą 358 mln USD (1,12 mld zł).

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=323001 (dostęp płatny)

Symantec przejmie programy Veritasu

Symantec, największy na świecie producent oprogramowania antywirusowego, kupi Veritas, producenta z branży software. Transakcja jest warta 13,5 mld USD (42,2 mld zł).

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=323000 (dostęp płatny)

GAZETA PRAWNA

TP S.A. nie stosowała zakazanej klauzuli

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do sądu pozew o uznanie za niedozwolone postanowienia zawartego w Umowie o świadczenie usługi linia cyfrowa ISDN TP przez TP S.A., zgodnie z którym zmiana wysokości opłat w cenniku nie stanowi zmiany treści umowy. Takiej zmiany opłat spółka dokonała 1 grudnia 2003 r., kiedy pakiet Octopus zastąpiła nowymi planami taryfowymi: TP podstawowy, TP premium i TP biznes.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/29.html?numer=1355&dok=1355.29.3.22.21.2.0.1.htm

GAZETA WYBORCZA

Wierzyciele Elektrimu znów uderzyli pięścią w stół

Wierzyciele Elektrimu znów grożą, że zajmą jego majątek. Ale po korzystnym dla konglomeratu wyroku sądu wiedeńskiego nie będzie to takie proste.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2450199.html

Sejm uchwalił 22 proc. VAT na internet

Stawka podatku VAT na usługi dostępu do internetu wzrośnie od marca przyszłego roku do 22 proc. - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując ustawę o VAT. Na pocieszenie dla internautów wcześniej parlament uchwalił dla nich ulgę podatkową.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2450237.html

RZECZPOSPOLITA

Internet podrożeje

Dziś usługi te korzystają ze zwolnienia od VAT, co jest sprzeczne z przepisami VI dyrektywy UE i było już przedmiotem interwencji Komisji Europejskiej w polskim rządzie. Ministerstwo Finansów potwierdza zresztą, że od początku prac nad stawką VAT na Internet było oczywiste, że zwolnienie jest niezgodne z normami unijnymi.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041217/prawo/prawo_a_5.html

Skuteczna kasacja Polkomtelu

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił kasację spółki Polkomtel SA. Uchylił tym samym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, stwierdzający, że przekazywanie danych osobowych przy sprzedaży wierzytelności wymaga zgody dłużnika.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041217/prawo/prawo_a_15.html