Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Już ponad co czwarty Polaków surfuje. Apexim - kiedyś lider branży IT - dziś ma długi sięgające 100 mln zł i majątek 12 mln zł. Największy diler Plus GSM zakończy rok rekordowymi wynikami. Konsole windują zyski Nintendo. Z France Telecom do ministerstwa. Tele2 zacznie oferować tańsze niż w TP S.A połączenia lokalne abonentom Telekomunikacji Polskiej, którzy są również jego klientami. HP przenosi centrum finansowo-księgowe do Polski. Philips sprzedał wszystkie udziały w Vivendi Universal. iPod wypiera PC? Nie tak szybko, Linuksie - wiele europejskich samorządów rozważa rezygnację z Windowsów, jednak Microsoft szykuje się do natarcia.

PULS BIZNESU

Wierzyciele giełdowej spółki zostali na lodzieUpadłość Apeximu nabiera tempa. Syndyk właśnie sprzedał to, co zostało z giełdowej nie tak dawno spółki - działkę na warszawskim Służewcu z dwoma budynkami: biurowcem i magazynem.Blisko 200 wierzycieli firmy (w tym Bank Pekao SA, który utopił w Apeximie najwięcej - około 75 mln zł) nie może liczyć na wiele. Informatyczny integrator pozostawił po sobie ponad 100 mln zł długów, a nieruchomość syndyk sprzedał za... 12,1 mln zł.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls_dzis&id=320121

Będzie większa sieć i szersza ofertaMPunkt to sieć obejmująca ponad 170 punktów sprzedaży Plus GSM, której głównym udziałowcem jest fundusz inwestycyjny Royalton Partners. Firma szacuje, że przechodzi przez nią 18 proc. sprzedaży, jaką generuje cała sieć dilerska operatora. Tempo wzrostu przychodów może budzić respekt, bo mPunkt rośnie znacznie szybciej niż rynek.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=320151 (dostęp płatny)

Konsole windują zyski NintendoNintendo, japoński producent konsoli do gier, miał w zakończonym we wrześniu półroczu wynik operacyjny 40 mld JPY (124,27 mln zł). To ponad 39 proc. więcej niż rok wcześniej.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=320132 (dostęp płatny)

Z France Telecom do ministerstwaPrezydent Francji Jacques Chirac zaproponował tekę ministra finansów Thierry'emu Bretonowi, prezesowi France Telecom. Szef spółki ma czas na odpowiedź do soboty.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=320131 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Połączenia lokalne przez Tele2Z informacji "Rz" wynika, że najpóźniej 9 grudnia Tele2, niezależny operator telekomunikacyjny, zacznie oferować połączenia lokalne abonentom Telekomunikacji Polskiej, którzy są również jego klientami. Będą one tańsze niż w TP SA.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041126/ekonomia/ekonomia_a_8.html

Kamera lepsza niż oko Nowa technika cyfrowa opracowana przez amerykańskich informatyków pozwala rozróżniać prace artystów malarzy tylko na podstawie analizy obrazu. Do badania nie trzeba pobierać żadnych próbek.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041126/nauka/nauka_a_2.html

Tytan z bliska To najdokładniejszy z dotychczas opracowanych obrazów księżyca Saturna - Tytana. Zdjęcia wykonała sonda Cassini, przelatując w odległości od 300 tys. do 650 tys. kilometrów od jego powierzchni.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041126/nauka/nauka_a_3.html

GAZETA WYBORCZA

HP przenosi centrum finansowo-księgowe do Polski Hewlett-Packard planuje przeniesienie do Polski centrum usług finansowo-księgowych firmy, ujawnił w wywiadzie dla agencji Reuters prezes HP Polska Andrzej Dopierała.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2412515.html

Philips sprzedał wszystkie udziały w Vivendi Universal Holenderski Philips Electronics pozbył się wszystkich udziałów w koncernie medialnym Vivendi Universal.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2412892.html

iPod wypiera PC? Coraz więcej użytkowników przenośnego odtwarzacza muzycznego iPod przesiada się z popularnych pecetów na komputery Apple Macintosh - wynika z badania przeprowadzanego przez firmę Piper Jaffray.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2412513.html

Już ponad co czwarty Polaków surfuje Z internetu korzysta 26,1 proc. Polaków w wieku od 15 do 75 lat - wynika z badań SMG/KRC Poland Media SA. Badania były prowadzone od sierpnia do października br.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2412335.html

BUSINESSWEEK POLSKA

Nie tak szybko, LinuksieWiele europejskich samorządów rozważa rezygnację z Windowsów, jednak Microsoft szykuje się do natarcia. Przez kilka tygodni w Paryżu panowała atmosfera wyczekiwania. Samorząd miasta, który dysponuje 17 tys. pecetów oraz setkami serwerów, zastanawiał się nad zmianą oprogramowania. Jeszcze kilka lat temu takie posunięcie byłoby mało prawdopodobne: Windows produkowany przez koncern Microsoft Corp. miał zostać zastąpiony przez system operacyjny Linux. Ostatecznie 13 października br. zadecydowano pozostać jednak przy Windowsach, co zszokowało i zaniepokoiło fanów Linuksa. - Jestem całkowicie zaskoczony - napisał jeden z francuskich blogerów.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=496