Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Dla operatorów komórkowych tzw. znacząca pozycja na rynku oznacza kłopoty - Era może je mieć. Polska Telefonia Cyfrowa osiągnęła w III kwartale 2004 r. rekordowo wysokie przychody. Główni polscy akcjonariusze Polkomtelu, operatora sieci komórkowej Plus GSM, są coraz bliżej decyzji o wprowadzeniu akcji spółki na giełdę. Telekomunikacja: Rynek połączeń lokalnych otwarty. Wkrótce pojawią się komputery o mocy porównywalnej z ludzkim umysłem. W Polsce można już kupować moc obliczeniową jak prąd w elektrowni.

PULS BIZNESU

Sukces może zaszkodzić PTCOperator sieci Era i Heyah jest bliski osiągnięcia 40-proc. udziału w rynku telefonii komórkowej. Jeśli w czwartym kwartale go przekroczy, może mieć... kłopoty. Wysoki udział w rynku to jedno z kryteriów, na podstawie których regulator może domniemywać, że dany operator ma na rynku pozycję znaczącą (SMP) i rozpocząć postępowanie w sprawie analizy konkurencyjności. Jeśli zdoła wykazać w nim, że rynkowa równowaga została zachwiana, może nałożyć odpowiednie obowiązki regulacyjne. A te mogą być dotkliwe i skutkować m.in. koniecznością udostępnienia roamingu krajowego we własnej sieci, przygotowania oferty ramowej dla innych telekomów czy usług dla sieci wirtualnych.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=318159 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Rekordowy kwartał PTCPolska Telefonia Cyfrowa, operator sieci komórkowych Era i Heyah osiągnęła w III kwartale 2004 r. rekordowo wysokie przychody, które wyniosły 1 mld 684,6 mln zł. Zysk netto spółki sięgnął 355,4 mln zł. Pod koniec września PTC miała 8 mln 50 tys. 936 klientów i jest największym w Polsce operatorem komórkowym.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041112/ekonomia/ekonomia_a_20.html

Czy Polkomtel pożegluje na giełdęGłówni polscy akcjonariusze Polkomtelu, operatora sieci komórkowej Plus GSM, są coraz bliżej decyzji o wprowadzeniu akcji spółki na giełdę. Debiut mógłby nastąpić nawet w I połowie roku.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041112/ekonomia/ekonomia_a_15.html

Nagrywanie na niebieskoPłyty wizyjne nowej generacji - tzw. Blu-ray Disc można nagrywać we własnym domu. Japoński Sharp przedstawił urządzenie oznaczone BD-HD100 umożliwiające nagrywanie płyt DVD, Blu-ray (BD) oraz bezpośrednio na wbudowanym twardym dysku o pojemności 160 gigabajtów.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041112/nauka/nauka_a_5.html

GAZETA WYBORCZA

Netia - wyniki powyżej oczekiwańOperator telefonii stacjonarnej wykazał w III kwartale 30-proc. w ujęciu skonsolidowanym wzrost przychodów (prawie 232 mln zł) i ponad 45 mln zł zysku netto, kontrastujące z 686 mln zł straty przed rokiem. Analitycy spodziewali się przynajmniej 10 mln zł mniej. Netia zwiększa zysk III kwartał z rzędu i na koniec września jest już z górą 110 mln zł na plusie.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2387181.html

Telekomunikacja: Rynek połączeń lokalnych otwartyAbonenci Telekomunikacji Polskiej będą mogli korzystać z usług konkurencyjnego operatora Tele2 przy połączeniach lokalnych - zadecydował URTiP.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2387096.html

Vodafone uruchamia 13 sieci 3G w Europie i JaponiiNajwiększy operator telefonii komórkowej na świecie Vodafone wchodzi na rynek 3G - ogłosiły w środę władze brytyjskiej spółki. Trzecia generacja z Vodafone zawita na razie do 13 krajów.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2387095.html

Strumień elektronicznych pieniędzy - ile turyści płacą kartami Zagraniczni turyści wydali w wakacje w Polsce 184 mln dol. - tylko płacąc kartami Visa. To o 43 proc. więcej niż rok wcześniej.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2387118.html

BUSINESSWEEK POLSKA

Wszechświat w ziarnku piaskuTo była wspaniała chwila. Cztery lata temu w laboratorium chemicznym Uniwersytetu Teksańskiego w Austin dwaj profesorowie - Brian Korgel i Keith P. Johnston - umieścili kawałki krzemu w tytanowej komorze ciśnieniowej. Wlali do niej mieszankę rozpuszczalników, a następnie podgrzali zawartość do temperatury 500°C.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=447

Bajty z gniazdkaGE Capital Bank to jedna z pierwszych firm w Polsce, która korzysta z zasobów IT "na żądanie". Na takie rozwiązanie zdecydowały się na świecie już m.in. Lego, Michelin i Banca Popolare di Milano. Kiedy w czerwcu GE Capital Bank łączył się z GE Bankiem Mieszkaniowym, jednym z wyzwań było zintegrowanie i unowocześnienie infrastruktury informatycznej. Zarząd zdecydował, że projekt poprowadzi IBM w modelu "na żądanie" (ang. on-demand), który umożliwia elastyczne wykorzystywanie zasobów informatycznych w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=448