Piątkowy Przegląd Prasy

Dla operatorów komórkowych tzw. znacząca pozycja na rynku oznacza kłopoty - Era może je mieć. Polska Telefonia Cyfrowa osiągnęła w III kwartale 2004 r. rekordowo wysokie przychody. Główni polscy akcjonariusze Polkomtelu, operatora sieci komórkowej Plus GSM, są coraz bliżej decyzji o wprowadzeniu akcji spółki na giełdę. Telekomunikacja: Rynek połączeń lokalnych otwarty. Wkrótce pojawią się komputery o mocy porównywalnej z ludzkim umysłem. W Polsce można już kupować moc obliczeniową jak prąd w elektrowni.

PULS BIZNESU

Sukces może zaszkodzić PTC

Operator sieci Era i Heyah jest bliski osiągnięcia 40-proc. udziału w rynku telefonii komórkowej. Jeśli w czwartym kwartale go przekroczy, może mieć... kłopoty. Wysoki udział w rynku to jedno z kryteriów, na podstawie których regulator może domniemywać, że dany operator ma na rynku pozycję znaczącą (SMP) i rozpocząć postępowanie w sprawie analizy konkurencyjności. Jeśli zdoła wykazać w nim, że rynkowa równowaga została zachwiana, może nałożyć odpowiednie obowiązki regulacyjne. A te mogą być dotkliwe i skutkować m.in. koniecznością udostępnienia roamingu krajowego we własnej sieci, przygotowania oferty ramowej dla innych telekomów czy usług dla sieci wirtualnych.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=318159 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Rekordowy kwartał PTC

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci komórkowych Era i Heyah osiągnęła w III kwartale 2004 r. rekordowo wysokie przychody, które wyniosły 1 mld 684,6 mln zł. Zysk netto spółki sięgnął 355,4 mln zł. Pod koniec września PTC miała 8 mln 50 tys. 936 klientów i jest największym w Polsce operatorem komórkowym.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041112/ekonomia/ekonomia_a_20.html

Czy Polkomtel pożegluje na giełdę

Główni polscy akcjonariusze Polkomtelu, operatora sieci komórkowej Plus GSM, są coraz bliżej decyzji o wprowadzeniu akcji spółki na giełdę. Debiut mógłby nastąpić nawet w I połowie roku.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041112/ekonomia/ekonomia_a_15.html

Nagrywanie na niebiesko

Płyty wizyjne nowej generacji - tzw. Blu-ray Disc można nagrywać we własnym domu. Japoński Sharp przedstawił urządzenie oznaczone BD-HD100 umożliwiające nagrywanie płyt DVD, Blu-ray (BD) oraz bezpośrednio na wbudowanym twardym dysku o pojemności 160 gigabajtów.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041112/nauka/nauka_a_5.html

GAZETA WYBORCZA

Netia - wyniki powyżej oczekiwań

Operator telefonii stacjonarnej wykazał w III kwartale 30-proc. w ujęciu skonsolidowanym wzrost przychodów (prawie 232 mln zł) i ponad 45 mln zł zysku netto, kontrastujące z 686 mln zł straty przed rokiem. Analitycy spodziewali się przynajmniej 10 mln zł mniej. Netia zwiększa zysk III kwartał z rzędu i na koniec września jest już z górą 110 mln zł na plusie.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2387181.html

Telekomunikacja: Rynek połączeń lokalnych otwarty

Abonenci Telekomunikacji Polskiej będą mogli korzystać z usług konkurencyjnego operatora Tele2 przy połączeniach lokalnych - zadecydował URTiP.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2387096.html

Vodafone uruchamia 13 sieci 3G w Europie i Japonii

Największy operator telefonii komórkowej na świecie Vodafone wchodzi na rynek 3G - ogłosiły w środę władze brytyjskiej spółki. Trzecia generacja z Vodafone zawita na razie do 13 krajów.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2387095.html

Strumień elektronicznych pieniędzy - ile turyści płacą kartami

Zagraniczni turyści wydali w wakacje w Polsce 184 mln dol. - tylko płacąc kartami Visa. To o 43 proc. więcej niż rok wcześniej.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2387118.html

BUSINESSWEEK POLSKA

Wszechświat w ziarnku piasku

To była wspaniała chwila. Cztery lata temu w laboratorium chemicznym Uniwersytetu Teksańskiego w Austin dwaj profesorowie - Brian Korgel i Keith P. Johnston - umieścili kawałki krzemu w tytanowej komorze ciśnieniowej. Wlali do niej mieszankę rozpuszczalników, a następnie podgrzali zawartość do temperatury 500°C.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=447

Bajty z gniazdka

GE Capital Bank to jedna z pierwszych firm w Polsce, która korzysta z zasobów IT "na żądanie". Na takie rozwiązanie zdecydowały się na świecie już m.in. Lego, Michelin i Banca Popolare di Milano. Kiedy w czerwcu GE Capital Bank łączył się z GE Bankiem Mieszkaniowym, jednym z wyzwań było zintegrowanie i unowocześnienie infrastruktury informatycznej. Zarząd zdecydował, że projekt poprowadzi IBM w modelu "na żądanie" (ang. on-demand), który umożliwia elastyczne wykorzystywanie zasobów informatycznych w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

http://www.businessweek.pl/?show=detail&art=448