Piątkowy Przegląd Prasy

ComputerLand zapewnia, że będzie się rozwijał szybciej niż krajowy rynek IT. Jeżeli Vivendi uda się zastawić udziały operatora sieci Era, to finał może być taki, że wszystko wezmą Niemcy po wartości nominalnej. Od 1 stycznia 2005 r. grupa Telekomunikacji Polskiej SA będzie miała nową strukturę. SAP liczy nie tylko na Europę. Umowa PBI i Gemiusa - będzie megabadanie internetu. Aż siedmiokrotnie ma wzrosnąć do 2007 roku liczba robotów wykonujących proste prace domowe i gospodarskie. Kiedy UMTS stanie się popularny?

PULS BIZNESU

Banki, outsourcing i umowy zagraniczne

Utrzymanie pozycji lidera na rynku usług informatycznych dla banków, dynamiczny rozwój outsourcingu, przejęcia i ekspansja za granicę - to główne elementy strategii rozwoju przygotowanej przez zarząd Computerlandu (CL), jednego z głównych polskich integratorów.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=315683 (dostęp płatny)

Szykuje się spór

Zygmunt Solorz-Żak, główny rozgrywający w Elektrimie, nie zamierza w najbliższym czasie dokupywać akcji warszawskiego holdingu.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=315661 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Elektroniczne "Wrota celne"

Polskie służby celne jako jedne z pierwszych w Europie i pierwsze w rodzimej administracji zaczynają posługiwać się podpisem elektronicznym. Pilotażowy system "Wrota celne" zainaugurowano wczoraj, z udziałem premiera Marka Belki, w gliwickiej fabryce Opla.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041022/ekonomia/ekonomia_a_5.html

Na francuski wzór

Od 1 stycznia 2005 r. grupa Telekomunikacji Polskiej SA będzie miała nową strukturę, wzorowaną na strukturze grupy France Telecom we Francji. Strukturę przedstawił zarząd TP podczas zakończonego wczoraj TOP 500, czyli spotkania 500 najważniejszych menedżerów grupy.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041022/ekonomia/ekonomia_a_9.html

Ceny telefonów hamują klientów

Można oczekiwać, że w połowie 2006 r. ceny najprostszych telefonów komórkowych umożliwiających świadczeniu usług UMTS spadną do ok. 160 euro. Powinno to wywołać lawinowy wzrost liczby użytkowników telefonii komórkowej trzeciej generacji - uważa Wojciech Danieluk, dyrektor sprzedaży w Ericsson.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041022/ekonomia/ekonomia_a_15.html

Roboty od brudnej roboty

Aż siedmiokrotnie ma wzrosnąć do 2007 roku liczba robotów wykonujących proste prace domowe i gospodarskie - zapowiada się w raporcie przygotowanym przez ONZ. Automaty będą czyścić podłogi, kosić trawniki oraz towarzyszyć ludziom starszym.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041022/nauka/nauka_a_1.html

PARKIET

ComputerLand podwoi eksport

ComputerLand liczy, że w 2005 r. przychody eksportowe sięgną 40 mln zł - dwa razy więcej niż w tym roku. Spółka zapowiada, że w ciągu najbliższych kilku lat zostanie regionalnym liderem na rynku usług IT dla sektora finansowego.

http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=351652&idt=null

GAZETA WYBORCZA

Umowa PBI i Gemiusa - będzie megabadanie internetu

Ruszy badanie całego polskiego internetu, długo wyczekiwane jako przełom na rynku. Firma PBI zrzeszająca największe polskie portale podpisała umowę w tej sprawie z firmą badawczą Gemius.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2350393.html

Sieć komputerowa połączy polskie ministerstwa

Jednostki administracji państwowej ma połączyć . Sieć Teleinformatyczna Administracji Publicznej (STAP) pozwoli na swobodną komunikację pomiędzy ministerstwami - m.in. szybkie przesyłanie informacji niejawnych. Zamiast jeździć z tajnymi dokumentami będzie można je bezpiecznie przesłać jednym kliknięciem myszy. Nad tym jak zabezpieczyć poufne materiały pracuje już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2350389.html

GAZETA PRAWNA

SAP liczy nie tylko na Europę

Największy na świecie producent oprogramowania komputerowego dla przedsiębiorstw zanotował w III kwartale wzrost zysków dzięki nowym klientom w Europie i USA.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1317&dok=1317.28.420.2.11.3.0.1.htm