Piątkowy Przegląd Prasy

Netia kupiła od BRE Banku operatora stacjonarnego El-Net. Agora zwolni 500 pracowników. Zaliczka od TP pozwoli Wirtualnej Polsce uregulować bieżące płatności i funkcjonować przez kilka tygodni.

PARKIET

El-Net dla Netii

Netia kupiła od BRE Banku i jego firmy stowarzyszonej Tele-Tech operatora El-Net, płacąc za spółke wraz z całem jej długiem 96,5 mln zł. El-Net ma 61 tys. abonentów, w tym 17 tys. abonentów biznesowych. W 2003 roku El-Net miał ok. 115 mln zł przychodów i 24 mln zł EBITDA. "KOlejny krok to integracja obu firm na poziomie operacyjnym, tak aby tworzyły jeden organizm" - zapowiada prezes Netii Wojciech Mądalski. (s. 3)

Zwolnienia w Agorze

W I poł. roku Agora zwolni 500 pracowników (16% załogi). Oszczędności z tego tytułu mają przynieść 25 mln zł rocznie od przyszłego roku. W pierwszej kolejności zwolnienia obejmą lokalne działy księgowości, których funkcję przejmie centrala w Warszawie. W Warszawie zwolnienia obejmą drukarzy, promocję, biuro reklamy i incydentalnie - dziennikarzy. Prawdopodobnie nie będzie zwolnień w dziale czasopism. (s. 5)

Więcej pracy dla starszych

W grudniu br. będzie o 200 tys. bezrobotnych mniej niż w 2003 roku - zapowiada Ministerstwo Gospodarki. Pomóc ma m.in. program "50+", który zakłada m.in. zakaz zwalniania pracowników którym zostało 4 lata do emerytury. (s. 6)

RZECZPOSPOLITA

Widmo upadłości oddalone

W czwartek TP przekazała Wirtualnej Polsce zaliczkę na poczet przyszłych usług, tym samym oddalając groźbę złożenia przez zarząd portalu wniosku o upadłość. 20 stycznia portal stracił płynnosć finansową i bez zaliczki w ciągu 14 dni musiałby ogłosić upadłość. Zaliczka pozwoli na uregulowanie bieżących płatności i funkcjonowanie przez kilka tygodni. (s. B 4)

Microsoft: nowy system dla przedsiębiorstw

Microsoft wprowadził na rynek polską wersję Windows Small Business Server 2003. (s. B 4)