Piątkowy Przegląd Prasy

Siemens dostarczy sprzet dla infrastruktury UMTS Polskiej Telefonii Cyfrowej. Ericsson podpisał umowę z Netią na budowę sieci dostępowej dla usług ADSL. Szeptel połączy sieć z kanadyjskim Teleglobe. Rząd proponuje, aby kierownictwo firm pobierało wynagrodzenie na końcu - po wypłacie pensji wszystkim pracownikom.

RZECZPOSPOLITA

"Partnerstwo dla przyszłości" z Microsoftem

Wczoraj ruszył program ogłoszony podczas wizyty Billa Gatesa w Polsce. Microsoft ma przekazywać szkołom posiadającym licencje na oprogramowanie za darmo komputery. (s. B 1)

ADSL z Netii

Ericsson podpisał umowę z Netią na budowę sieci dostępowej na platformie Ethernet DSL Access. Wartości umowy nie podano. Pierwsi klienci będą mogli skorzystać z usługi na przełomie I i II kwartału br. (s. B 3)

PULS BIZNESU

Szeptel łączy z Teleglobe

Szeptel podpisał u mowę o współpracy z kanadyjskim operatorem Teleglobe. Porozumienie umożliwia podłączenie sieci Szeptela do infrastruktury partnera. (s. 4)

Kontrakt dla Siemens

PTC jest pierwszym operatorem w Polsce, który wybrał dostawcę sprzętu dla sieci UMTS. Na razie plany PTC dotyczą budowy sieci 3G tylko na rynku warszawskim. Z bardzo wstępnych szacunków wynika, że budowa sieci tylko w kilku największych mistach Polski będzie kosztować 500 - 700 mln zł. Według pierwotnych założeń UMTS w Polsce miał wystartować w tym miesiącu. (s. 11)

GAZETA PRAWNA

Szefowie na końcu

Szacuje się, że problem niewypłacania wynagrodzeń dotyka ok. 10% pracowników. Propozycje rządu, które mają zapobiec temu zjawisku obejmują m.in. rozszerzenie zakresu działania służb mediacji i postępowania pojednawczego przy wojewodach. Wprowadzona ma być też zasada, żę kierujący firmami nie otrzymają zapłaty przed wypłatą wynagrodzenia pracownikom. Inna, zgłoszona przez posłów propozycja zakłada zakaz odliczania sobie od kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych kwot wynagrodzeń. (s. 5)